Statul își face curățenie în acte: vine legea ESAP cu reguli noi pentru birocrați
Guvernul a pus în dezbatere...
În primele două luni din acest an, față de perioada similară din 2018, volumul lucrărilor de construcţii ca serie brută, a crescut pe total, cu 4,7%.
Pe elemente de structură au avut loc creşteri la lucrările de reparaţii capitale cu 18,7% şi la construcţii noi cu 8,6%. Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 14,0%. Pe obiecte de construcţii, au avut loc creşteri la clădirile rezidenţiale cu 26,8% şi la clădirile nerezidenţiale cu 7,4%. Construcţiile inginereşti au scăzut cu 9,4%.
Creșteri și în februarie
Conform INS, în luna februarie 2019, comparativ cu februarie 2018, volumul lucrărilor de construcţii ca serie brută, a crescut pe total, cu 10,6%. Pe elemente de structură s-au înregistrat creşteri la lucrările de reparaţii capitale cu 24,4% şi la lucrările de construcţii noi cu 16,7%. Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 14,2%.
Volumul lucrărilor de construcţii a crescut la clădirile rezidenţiale cu 38,5% şi la clădirile nerezidenţiale cu 23,6%. Construcţiile inginereşti au scăzut cu 12,3%.
Citește și:Amendamente la OUG 114, depuse de Asociaţia Antreprenorilor de Construcţii
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul a pus în dezbatere...
Ministerul Justiției, în...
Zanzibarul se conturează ca...
Criticile președintelui...
România se confruntă cu o criză...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Președintele american Donald...
Agenția de rating Fitch a...
În primăvară a devenit și mai...
Președintele american Donald Trump a confirmat, într-un...
Mihail Hodorkovski, considerat...
Administrația Națională de...
Ministerul Finanțelor a pus în...
Locuitorii din Cluj-Napoca au...
Dacă ar exista un premiu pentru...
Când Thongbue Wongbandue, un...
Europa ar putea înfrunta o...
BNR avertizează că, în ciuda...
Autoritatea de Supraveghere...
Curtea Constituțională a respins ca neîntemeiată...
Crescătorii de porci și păsări...