Fiscul, Vama și Poliția au acum acces la toate amenzile din transporturi
Ministerul Afacerilor Interne,...
În conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 63/2022 privind unele măsuri temporare pentru acordarea de sprijin material categoriilor de persoane aflate în situații de risc de deprivare materială și/sau risc de sărăcie extremă, suportate parțial din fonduri externe nerambursabile, precum și unele măsuri de distribuire a acestuia, cu modificările și completările ulterioare, voucherele sociale „Sprijin pentru România” sunt în valoare de 250 lei și se acordă o dată la 2 luni, în baza listelor beneficiarilor eligibili transmise de către Ministerul Muncii și Solidarității Sociale. Până în prezent, au fost acordate 5 tranșe de sprijin.
Pentru plata tranșei VI de acordare a sprijinului material, se vor iniția demersuri către Ministerul Muncii și Solidarității Sociale, Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială și Casa Națională de Pensii Publice în vederea urgentării transmiterii listelor cu beneficiarii eligibili până la data de 31 martie 2023, astfel încât plățile să poate fi efectuate în perioada 10 - 13 aprilie 2023.
S-a supus aprobării Guvernului calendarul activităților de plată, aferent tranșei VI, după cum urmează:
Activitate - Termen
1. Transmitere liste neprelucrate ANPIS/CNPP - 31 martie 2023
2. Verificare și centralizare per județ liste beneficiari DGIPOAD - 01-03 aprilie 2023
3. Transmitere adresă Ministerul Muncii și Solidarității Sociale care conține listele cu beneficiari eligibili tranșa VI - 03 aprilie 2023
4. Semnare acte adiționale tranșa VI - 05 aprilie 2023
5. Emitere facturi aferente celor 8 loturi tranșa VI - 06 aprilie 2023
6. Proceduri interne MIPE aferente plății (bun de plată, certificare, CFP, CFPD) - 09-11 aprilie 2023
7. Efectuare plată alocații aferente către Emitenți - 12 aprilie 2023
8. Alimentare carduri Emitenți către destinatarii finali - 13 aprilie 2023
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Afacerilor Interne,...
Statul reia sprijinul pentru...
Judecătorii CCR ar putea rămâne...
România nu pierde niciun euro...
Banca Națională a României a...
Piața de capital românească a...
e-Factura, amânată pentru micii...
Ministrul Finanțelor anunță...
Vijeliile au făcut ravagii:...
AUR atacă la Curtea...
Printre cele mai sensibile...
Prima moţiune de cenzură cu care s-a confruntat Guvernul...
Declarația SAF-T pentru iunie...
Leul s-a apreciat luni, 14...
Creșterea Taxei pe Valoare Adăugată (TVA) are...
Prețurile carburanților pe 14...
ROBOR și IRCC, în scădere...
Guvernul pregătește eliminarea unor scutiri și deduceri...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB)...
Proiectul noii legi a...