Warner Music vrea să facă o ofertă 1,65 miliarde euro pentru Believe

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Chitară / FOTO: Freepik
Chitară / FOTO: Freepik
Warner Music Group a anunțat că intenționează să lanseze o ofertă de cel puțin 17 euro (18,52 USD) per acțiune pentru Believe, evaluând, astfel, compania franceză de muzică digitală la 1,65 miliarde USD (1,8 miliarde USD) și depășind altă ofertă anterioară depusă de un consorțiu. 

Oferta potențială a casei de discuri americane depășește oferta de 15 euro pe acțiune de la un consorțiu alcătuit din principalii acționari ai Believe, care a evalua compania la aproximativ 1,52 miliarde de euro. Oferta consorțiului a fost susținută și de consiliul de administrație al companiei.

Acțiunile Believe au crescut cu aproximativ 6% până la cel mai ridicat nivel din ultimii doi ani, după ce Warner și-a exprimat interesul pentru grupul francez. Believe, care regrupează case de discuri precum TuneCore, Naïve și Nuclear Blast, a fost fondată în 2005 de Denis Ladegaillerie.

La 17 euro pe acțiune, oferta de preț orientativă propusă de Warner rămâne mai mică decât prețul de 19,5 euro pe acțiune propus de Believe la listarea sa la Bursa de la Paris în 2021. Această ofertă reprezintă însă o primă de 9,5% față de ultimul preț de închidere al Believe, de 15,52 euro.

Believe lucrează cu muzicieni și case de discuri pentru a-i ajuta să-și construiască branduri prin intermediul rețelelor sociale și să-și pună lucrările pe platformele de streaming muzical. Se adresează în principal cântăreților mai puțin cunoscuți. 

Citește și Magnatul Byron Allen oferă 14,3 miliarde de dolari pentru Paramount Global

„Spre deosebire de tranzacția pur financiară preconizată de consorțiul format din EQT, TCV și Denis Ladegaillerie, WMG i-ar oferi Believe  sprijin strategic și stabilitate financiară pentru a contribui la dezvoltarea și creșterea companiei, inclusiv accelerarea. extinderea sa în noi geografii”, și-a justificat Warner interesul pentru Believe.

Contactat de Reuters, un purtător de cuvânt al consorțiului a refuzat, pe moment, orice comentariu. Warner Music a declarat că așteaptă informații privind diligența necesară înainte de a trimite o propunere oficială de achiziție a companiei franceze de muzică digitală.

Citește și Mutare şoc la Hollywood. Warner Bros, Discovery și Paramount Global ar putea fuziona

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

freepik.com

Mircea Coșea: România va intra într-o criză agricolă

România riscă să intre, în anii următori, într-o criză...

Se vor aduce noi modificări la Codul Fiscal
Aragaz / Foto: Freepik
Blocul din cartierul bucureștean Rahova unde a avut loc o explozie / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cupru / Foto: Freepik
Camp petrolier / Foto: Freepik
Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Alexandru Nazare
Bursa de Valori București
În 2021 erau 9.600 de pensii speciale

Crește numărul pensiilor speciale. Cât plătește statul?

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a ajuns, în...

Protest masiv No Kings la New York / Foto: David J Harris Jr. / Facebook
Panou fotovoltaic
Parc de baterii
S&P Global

S&P retrogradează Franța la A+ pe fondul riscurilor fiscale

S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...

Blocul unde are loc incendiul
Militari / Foto: Ministerul Apărării din Germania
Semnare contract. Foto: Pexels.com
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
Rafael Mariano Grossi, directorul general AIEA, la centrala nucleară de la Zaporojie / Foto: AIEA

AIEA: Reparații în desfășurare la centrala ocupată Zaporojie

Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...

ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur
Rezultate pozitive pentru Euroins România

pixel