14 clădiri publice din Craiova, reabilitate termic cu bani de la BERD

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) finanţează cu 15 milioane de euro reabilitarea a 14 clădiri publice şi achiziţionarea de 40 de autobuze cu emisii reduse în Craiova, se spune într-un comunicat al băncii.

În cadrul acestui program, BERD va sprijini Municipiul Craiova în elaborarea unui Plan de Acţiune, care va analiza opţiuni de investiţii în 'proiecte verzi' din domeniul transporturilor, al infrastructurii de apă şi salubritate şi altele, cu scopul de a îmbunătăţi mediul şi calitatea vieţii în regiune.

Anterior acestui împrumut, BERD a mai finanţat extinderea şi reabilitarea sistemului de alimentare cu apă şi canalizare şi a contribuit la dezvoltarea Planului de Mobilitate Urbană Durabilă pentru zona metropolitană Craiova.

Această nouă finanţare face parte din programul BERD, Oraşe Verzi, ce se bazează pe experienţa sa de peste două decenii în proiecte de infrastructură municipală şi de mediu.

"Municipiul Craiova este primul oraş din România care se alătură programului nostru pentru Oraşele Verzi şi aştept cu nerăbdare să lucrăm împreună la un Plan de Acţiune în acest scop. Implementarea proiectului va aduce beneficii tuturor locuitorilor din Craiova", a afirmat Susan Goeransson, directorul BERD pentru infrastructură municipală şi de mediu, citat în comunicat.

La rândul său, Mihail Genoiu, primarul oraşului Craiova, şi-a arătat speranţa ca acest nou proiect cu BERD să fie un exemplu de bune practici pentru alte oraşe din România.

De când a început activitatea în România, BERD a investit peste 8 miliarde de euro în mai mult de 400 de proiecte în ţară. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Leonardo Badea
ANAF / Foto: DCBusiness
Schimb valutar / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Clădirea unei universități / Foto: Freepik
Factură energie electrică
Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe
 Adrian Codârlașu / Foto: CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO
Standard & Poor's
Contabilitate / Foto: Freepik
Eugen Rădulescu
Întâlnirea lui Ilie Boloja și reprezentanții FIC / Foto: gov.ro
ANAF / Ilustrație: DCBusiness
Două persoane calculează taxe / Foto: Freepik
Medic și pacient / Foto: Freepik
Cristian Popescu-Piedone / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Piedone, demis de la conducerea ANPC de premierul Bolojan

Premierul Ilie Bolojan a semnat decizia de eliberare din...

Gara de Nord / Foto: Oana Pavelescu

Val de tăieri. Cum arată austeritatea la CFR

Val de reduceri salariale și restructurări la companiile...

O femeie face calcule / Foto: Freepik

Programul Anghel Saligny nu va fi înghețat

Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a...

Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Casă de schimb valutar
Un bărbat cu o lumânare inchide un termostat / Foto: Freepik
Audit financiar / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Gov.ro
Vama Giurgiu
Investiții verzi / Foto: Freepik

pixel