Una din patru companii nu raportează profit

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Ministerul de Finanțe dorește ca până luna viitore să modifice legea Insolvenței, pentru a nu mai permite companiilor să raporteze profit negativ, în încercarea de a evita plata impozitului pe profit, a declarat pentru interviurile DCNews Eugen Teodorovici.

Aproximativ 200.000 de companii active în prezent pe piață au raportat rezultat negativ al profitului, spune ministrul de Finanțe, ceea ce echivalează cu un capital negativ în economie de 145 miliarde lei, ce contribuie la un mediu nesănătos de business.

Dintre acestea, maxim 5% sunt intrate în insolvență, mai spune Teodorovici, care insistă că această situație nu mai poate continua.

Ministrul de Finanțe a declarat că ANAF are obligația să facă norme clare, pentru ca legea Insolvenței să fie aplicabilă, astfel încât actualele disfuncționalități să dispară.

Se dorește ca firmele să nu mai poată să declare profit negativ pe o perioadă lungă de timp, fără să intre în reorganizare. În plus, companiile fără profit nu vor mai putea acorda dividente, la sfârșit de an.

Nu mai puțin de 28.000 de companii, cu o valoare totală de 63 miliarde lei, se află în prezent în zona de insolvență. Aceste companii pun în pericol nu doar locurile lor de muncă, ci și ale altor firme, cu care vin în contact, pentru că nu efectuează plăți nici către stat, nici către partenerii lor de afaceri.

Întârzierea recuperării datoriilor acestor companii reprezintă o practică incorectă și injustă în primul rând față de mediul de afaceri, a spus Teodorovici.

Se intenționează ca noile norme ale legii Insolvenței să permit ANAF să urmărească, în ordinea creanțelor bugetare, firmele insolvente în instanță, pentru a fi executate și a se recupera datoriile.

În prezent, peste 8.000 de firme au un plan de reorganizare și mai mult de 6.ooo se află sub observație.

Noua lege a Insolvenței nu va mai permite oricui să intre când dorește în insolvență, pentru a scăpa de datorii, mai spune Teodorovici.

În cazul companiilor care intră în reorganizare, statul va putea șterge până la 50% din creanțe sau poate chiar să intre în acționariatul acestora, pentru capitalizare și asigurarea unui mediu sănătos de afaceri.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...

Foto: Freepik.com

pixel