„ Începem ședința de guvern de astăzi pentru că nu am reușit, în ședința de miercuri, să finalizăm procedurile care vizau reglementarea modului în care cetățenii români, persoane fizice, pot să beneficieze de recuperarea sumelor pe care le cheltuie cu cazarea cetățenilor ucraineni.
Prin Hotărârea de Guvern de astăzi am stabilit ca, din Fondul de rezervă al Guvernului, să alocăm 45 de milioane de lei, astfel încât, în perioada următoare, cetățenii români care găzduiesc cetățeni ucraineni vor putea să beneficieze de recuperarea banilor cheltuiți cu cazarea, în valoare de 50 de lei pe zi; este reglementată, de asemenea, recuperarea sumelor cheltuite cu hrana. În felul acesta, acoperim întreg pachetul de măsuri pe care l-am asumat la nivelul Guvernului”, anunță premierul Nicolae Ciucă la începutul ședinței de Guvern.
Prim-ministrul Nicolae Ciucă a declarat vineri, în debutul şedinţei de guvern, că urmează să fie adoptată ordonanţa de urgenţă privind Radarul mărfurilor, o măsură menită să reducă birocraţia şi să permită monitorizarea şi reducerea transportului de mărfuri cu risc ridicat fiscal.
"Astăzi reglementăm prin ordonanţă de urgenţă modul în care implementăm acea măsură care face parte din pachetul asumat la nivelul Guvernului pentru modernizarea şi digitalizarea relaţiei dintre statul român şi mediul de afaceri. Astfel, Radarul mărfurilor va intra în funcţiune reglementat şi în felul acesta considerăm că mediul de afaceri va beneficia, în sensul în care reducem partea birocratică a activităţilor şi totodată, la nivelul statului, vom avea un mijloc de monitorizare şi reducere a tot ceea ce poate să însemne transportul de mărfuri cu risc ridicat fiscal", a spus premierul.
El a menţionat că implementarea acestei măsuri va aduce bani în plus la bugetul de stat. Potrivit premierului, luni va fi prezentat pachetul de măsuri economico-sociale pentru sprijinirea mediului de afaceri şi a cetăţenilor vulnerabili.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
În ianuarie 2025, 22 din cele...
Turbulenţele provocate de...
Ce se întâmplă când schimbi...
Peste 10.000 de extrase de...
Agenția Norvegiană de Mediu
Comercianții care refuză...
BNR a publicat vineri, 11 aprilie 2025, cursul valutar...
PFA-urile, Întreprinderile...
În ultimele zile, președintele...
Mesagerul lui Trump la Kremlin: Steve Witkoff negociază...
Estonia interceptează un...
În topul salariilor minime în...
Numărul locuințelor vândute în...
Începând cu luna septembrie...
Investitorii scapă de titlurile...
UE își pregătește "bazooka"...
Grupaj de ştiri.
Atenționare privind tentative...
Dolarul american, în picaj după...
SUA lovesc „flota fantomă” a Iranului cu noi sancțiuni:...