În plină degringoladă, Germania, prima economie a UE, își decide viitorul
Favoriți în sondaje,...
Se pare că a fi deputat și ministru nu înseamnă lapte și miere în Marea Britanie. În orice caz, asta dă de înțeles George Freeman într-un interviu acordat cotidianului The Guardian.
Cel care a fost ministru de stat pentru Afaceri, Energie și Strategie Industrială până în noiembrie trecut a decis să șteargă totul cu buretele, pentru că leafa lui era prea mică.
În ciuda unui salariu anual de 120.000 de lire sterline (sau circa 140.000 de euro), viceministrul a recunoscut că banii încasați nu îi permiteau să ramburseze ipoteca, care crescuse de la 800 la 2.000 de lire pe lună. „Pur și simplu nu îmi puteam permite să-mi plătesc ratele cu un salariu de ministru”, a explicat el.
Potrivit spuselor sale, este vorba despre o „economie politică 2.0” și doar câteva persoane vor putea face politicii de acum înainte, și anume „donatorii de fonduri speculative, tineri formatori de imagine și sindicaliști eșuați”. George Freeman a adăugat că, în ultimul timp, cinci persoane au părăsit funcții guvernamentale pentru că se simțeau „epuizate și deprimate”. Dar fostul ministru mai avea de plătit și cheltuieli după divorțul prin care a trecut în 2014.
Citește și Salariul de 55 miliarde $ a lui Musk, anulat de un tribunal
Citește și Amenzi de peste 45.000 de lei pentru vânzarea acestor carduri
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...
Aplicația de inteligență...
Afacerile stârnesc interes până...
Data de 28 februarie 2025 este...
Donald Trump a câștigat...