Acțiunile companiilor chinezești se prăbușesc după vestea arestării CFO-ului Huawei

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Acțiunile unor companii chinezești s-au prăbușit, joi, după arestarea CFO-ului Huawei, Meng Wanzhou, la Vancouver, Canada, fapt ce adâncește îngrijorările legate de tensiunile comerciale dintre SUA și China, scrie TechCrunch.com

Indexul Hang Seng China Enterprises, pentru companiile chinezești listate la Hong Kong, căzuse cu 2.76 procente, în jurul prânzului. Pe continent, indexul CSI 300 pentru top 300 companii tranzacționate pe bursele din Shanghai și Shenzen, a scăzut cu 2,1 %. Bursa din SUA era închisă miercuri, fiind zi de doliu național.

Prăbușirea a survenit în urma reținerii de către autoritățile canadiene a fiicei fodatorului Huawei, care este CFO și vicepreședintă a companiei de telecomunicații.

Acțiunile rivalului Huawei, ZTE, au căzut abrupt aproape 6 procente la Hong Kong, la ora prânzului. Vestea arestării lui Meng afectează și furnizorii Huawei care își văd acțiunile prăbușindu-se. Cea mai mare pierdere este înregistrată de Shennan Circuit, căreia i-au fost rase 10 procente din valoare acțiunilor.

Bursele chineze erau pe un trend descendent dinainte de aflarea veștii că Meng a fost arestată, ca rezultat al creșterii tarifelor americane.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Evaziune fiscală / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Bursa de Valori București
Daniel Dăianu / Foto: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
Tren CFR
Bulgaria trece la moneda europeană

Bulgaria trece oficial la euro începând cu 1 ianuarie 2026

Comisia Europeană a anunţat miercuri că a ajuns la...

ANCOM va bloca toate numerele de telefon false
Tudor Manea, CEO eMag
Camera de hotel / Foto: Freepik
Carte electronica de identitate
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
Germania / FOTO: Unsplash
CE oltenia
Rabla. Foto: Pexels.com
ANAF
Bani. Freepik.com
Liberty Galați
Foto: Freepik.com
CE Oltenia
freepik.com
Freepik.com
În gară / FOTO: Freepik
Reguli noi pentru locuințele cu TVA redus / Foto: Freepik
London Metal Exchange

pixel