AFM pregătește finanțare pentru baterii de stocare la prosumatori
Administrația Fondului pentru...
Potrivit Biroului de presă al Guvernului, discuțiile vor viza aspecte actuale legate de implementarea PNRR, în contextul în care România are de îndeplinit jaloane și ținte asumate pentru accesarea integrală a fondurilor europene.
În cadrul întâlnirii, premierul va prezenta prioritățile Guvernului privind viitorul cadru financiar multianual post-2028, aflat în curs de negociere la nivel european. Accentul va fi pus pe politica de coeziune, politica agricolă comună și componenta de competitivitate.
Obiectivul declarat este utilizarea eficientă a resurselor europene pentru finanțarea proiectelor de investiții care să stimuleze creșterea economică, reducerea decalajelor regionale și consolidarea competitivității economiei românești.
Agenda premierului include și o întâlnire cu Roxana Mînzatu, vicepreședintă executivă a Comisiei Europene și comisar pentru drepturi sociale și competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire.
În aceeași zi, Ilie Bolojan va participa la evenimentul de lansare a Comunicării privind regiunile de frontieră estice, alături de Ursula von der Leyen, prim-miniștrii Letoniei, Estoniei și Lituaniei și de președinta Banca Europeană de Investiții.
Documentul subliniază importanța strategică a regiunilor de frontieră estică pentru Uniunea Europeană și responsabilitatea comună de a sprijini securitatea, reziliența și prosperitatea acestora. România și-a adus o contribuție importantă la elaborarea acestei Comunicări.
Evenimentul se va încheia cu semnarea Declarației de intenție privind înființarea Facilității EastInvest, un mecanism de finanțare dedicat regiunilor de frontieră estice. Platforma reunește Grupul BEI, instituții financiare internaționale și bănci naționale și regionale de promovare din statele membre vizate.
Participarea României la EastInvest se va face prin intermediul Banca de Investiții și Dezvoltare, ca parte a unui angajament comun de transformare a priorităților strategice în investiții concrete pentru regiunile de frontieră.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Administrația Fondului pentru...
Programul Rabla ar putea...
Florin Bănică a declarat la...
Agenția Națională de...
Prețurile la carburanți au...
Societatea de Transport...
Presiunile inflaționiste venite...
Statele Unite conduc detașat...
Curtea Supremă a Rusiei a...
Cea de-a 11 ramă electrică Coradia Stream, din lotul de...
Donald Trump a suferit un nou eșec juridic după ce...
România ar putea închide Planul...
Dacia pregătește, potrivit unor...
Gigantul francez al retailului...
Divizia de cloud a Amazon a fost afectată de cel puțin...
Un nou val de demisii zguduie...
India şi Statele Unite au...
Agenția Națională de...
Reforma pensiilor speciale...
Guvernul pregătește majorarea...
Ministerul Finanțelor a listat...
Preşedintele Nicuşor Dan...