Acord încheiat. Grupul TeraPlast preia 70% din compania croată Optiplast

Autor: Delia Gheață
Data publicării:
Teraplast / FOTO: Facebook Teraplast
Teraplast / FOTO: Facebook Teraplast
Tranzacția face parte din strategia grupului românesc de extindere pe piețele europene și de consolidare a poziției sale în industria ambalajelor sustenabile.

Grupul TeraPlast, lider în procesarea de polimeri în Europa de sud-est, a anunțat semnarea unui acord pentru achiziția a 70% din capitalul social al companiei Optiplast, al treilea mare producător de ambalaje flexibile din Croația. 

Strategie extinsă și noi capacități de producție

Prin această achiziție, TeraPlast își extinde semnificativ amprenta geografică și capacitățile de producție, ajungând la un volum de peste 10.000 de tone de ambalaje flexibile anual. „Vom fi și mai aproape de clienții din Italia, Grecia sau Austria și vom putea deservi mai ușor piețele vest-europene, în special cele din Balcanii de Vest, o regiune dinamică și matură”, a declarat Dorel Goia, președintele Consiliului de Administrație al TeraPlast.

Goia subliniază că achiziția Optiplast aduce sinergii semnificative între compania croată și TeraBio Pack, un alt segment de ambalaje sustenabile al grupului TeraPlast. „Vom putea accesa mai ușor clienți dispuși să plătească pentru ambalaje de calitate și vom optimiza încărcarea capacităților noastre de producție”, a adăugat acesta. Totodată, Goia a subliniat că extinderea în Croația va permite TeraPlast să reducă costurile logistice asociate exporturilor către piețele vest-europene, ceea ce va duce la o creștere a profitabilității.

Prețul achiziției și detalii financiare

Valoarea totală a tranzacției va fi stabilită la finalizarea acesteia, pornind de la o bază de 13 milioane de euro. Aceasta va fi ajustată în funcție de capitalul de lucru net, fluxurile de numerar și datoriile companiei croate. În funcție de datele financiare disponibile la 30 iunie 2024, prețul estimat ar fi fost de aproximativ 9,5 milioane de euro. De asemenea, acordul include un mecanism de ajustare în funcție de subvențiile viitoare pe care Optiplast le va primi pentru implementarea unui proiect de panouri fotovoltaice.

Achiziția urmează să fie aprobată de Adunarea Generală a Acționarilor TeraPlast (AGEA), iar, odată primită această aprobare, se preconizează că tranzacția va fi finalizată în scurt timp.

Optiplast, un partener strategic în Europa

Optiplast, fondată în 1989, este una dintre cele mai importante companii de ambalaje flexibile din Croația, cu o capacitate de producție de aproximativ 5.000 de tone pe an și o echipă de 81 de angajați. Compania croată se diferențiază printr-o abordare orientată către sustenabilitate, utilizând între 60% și 70% materiale reciclate în producția sa și având o capacitate internă de reciclare de 1.200 de tone anual.

Optiplast produce o gamă variată de ambalaje, incluzând saci menajeri și sacoșe pentru cumpărături, și are o prezență puternică pe piețele internaționale, cu 25% din producție destinată exportului. În 2023, compania a raportat o cifră de afaceri de 10 milioane de euro și un EBITDA ajustat de 2,2 milioane de euro.

Danijel Drcic, actualul proprietar și director general al Optiplast, va continua să conducă compania după tranzacție. „Sunt extrem de mândru de ceea ce am realizat în acești 35 de ani pe piața din Croația. Consider că Optiplast a ajuns la un punct de maturitate și este pregătită să evolueze la nivel regional, alături de Grupul TeraPlast”, a declarat Drcic.

Sinergii și perspective regionale

TeraPlast vede această achiziție ca o oportunitate de a accelera dezvoltarea TeraBio Pack, unitatea sa de ambalaje biodegradabile. Sinergiile între cele două companii se vor reflecta în accesul la noi piețe și la noi clienți din întreaga regiune, permițând grupului să ofere soluții complete și sustenabile. TeraPlast urmărește să devină un jucător important nu doar pe piața locală din România, ci și pe piețele europene mature, unde cererea pentru ambalaje ecologice este în continuă creștere.

Optiplast aduce în cadrul Grupului TeraPlast nu doar o bază solidă de producție și expertiză tehnologică, ci și un portofoliu diversificat de clienți, inclusiv distribuitori și mari rețele de retail.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
O persoană completează un formular / Foto: Freepik
Plan cadastral / Foto: Freepik
Napolact
Bogdan Chiritoiu / Foto: Oana Pavelescu
Fusion for Energy (F4E) și centru de cercetare CERN au semnat un acord strategic
Alexandru Nazare
Despădurire / Foto: Freepik
Inflația golește buzunarele românilor / Ilustrație DCBusiness
Dealerii Dacia vor promova noul logo al mărcii de la începutul anului viitor, iar primele mașini care vor primi noua emblemă vor apărea pe străzi din a doua jumătate a anului 2022. 
Bursa de Valori București
Inflatie. Foto: Pexels.com
Documente. Freepik.com
Plata POS. Freepik.com
Unul dintre sediile băncii Unicredit / FOTO: Unsplash

UniCredit, blocată la Roma dar în plin avânt financiar

Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...

Raiffeisen / Foto: Salech Hcelas

Două bănci occidentale fac profituri record în Rusia

După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...

Nimic nu stimulează optimismul investitorilor
Internet. Freepik.com

Rusia anunţă că îşi face propriul Starlink, pe modelul lui Elon Musk

Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...

Dmitri Peskov, umbra președintelui rus
BMW electric
TikTok. Freepik.com
Robert Redford

Ce avere a lăsat în urmă Robert Redford după moartea sa

Robert Redford, actorul și regizorul american care a...

Benzinarie / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Bolojan, mesaj de ultimă oră despre tăieri și cheltuieli

Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...

NUntă / Foto: Freepik

Șeful ANAF, precizări despre taxarea darului de nuntă

Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...

Bani
Labubu

pixel