APIA. Piața auto se prăbușește cu 33%, dar electricele bat recorduri

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Mașini depozitate parcarea unui port / Foto: Freepik
Mașini depozitate parcarea unui port / Foto: Freepik
Piața auto din România a înregistrat o scădere abruptă în luna ianuarie 2026, cu 33,3% mai puține autoturisme noi înmatriculate față de aceeași perioadă a anului trecut. În total, au fost înmatriculate 7.882 de autoturisme, potrivit datelor DGPCI prelucrate de APIA. În ciuda declinului general, motorizările electrificate au atins un nivel record, ajungând la o cotă de piață de 71,2%.

Piața, afectată de „golul” de după finalul de an 2025

Președintele APIA, Dan Vardie, explică faptul că scăderea din ianuarie trebuie privită în contextul unui final de an 2025 atipic, marcat de devansarea înmatriculărilor.

„Scăderea semnificativă a pieței auto din luna ianuarie 2026 trebuie analizată într-un context specific și previzibil pentru începutul de an. Performanța slabă a acestei luni este, în mare măsură, consecința unui efect de tracțiune artificială a înmatriculărilor către finalul anului 2025 (…) Acest transfer de volume a lăsat inevitabil un început de an subdimensionat”, a declarat Vardie.

Potrivit acestuia, luna ianuarie reflectă mai degrabă un efect de calendar și de reglementare, nu o prăbușire reală a cererii.

Dacia rămâne lider, dar cu scădere severă

În topul mărcilor, Dacia rămâne pe primul loc, cu 1.442 unități, însă înregistrează o scădere de 64% față de ianuarie 2025. Urmează Toyota, Skoda, Volkswagen și Mercedes-Benz, toate cu scăderi semnificative.

La nivel de modele, Dacia Duster conduce clasamentul cu 648 unități, urmată de Skoda Octavia și Dacia Logan.

Segmentul SUV continuă să domine piața, cu o cotă de 60,5%, deși este în scădere cu 13,4%. Clasele mici (A, B și C) au fost cele mai afectate, cu scăderi de peste 50%.

Autoturismele pe benzină au scăzut cu 61%, ajungând la o cotă de piață de 22,4%, iar cele diesel au scăzut cu 42,4%, până la 6,3%.

În schimb, motorizările electrificate – care includ mild-hibrid, full-hibrid, plug-in hibrid și electrice pure – au ajuns la o cotă de 71,2%, cel mai ridicat nivel din istorie.

Citește și: APIA: Piața auto din România va ajunge la 110.000 de mașini electrificate în 2026

BEV în scădere, PHEV în explozie

Autoturismele pur electrice (BEV) au scăzut cu 14,3%, totalizând 974 unități. Tesla rămâne lider, cu 232 unități (+85,6%), urmată de BYD și Ford. Dacia înregistrează o scădere drastică de 90% pe segmentul electric.

În schimb, segmentul plug-in hybrid (PHEV) a crescut spectaculos cu 49,2%, ajungând la 879 unități. BYD și Volkswagen conduc acest segment.

Full-hybrid a scăzut cu 11,4%, iar mild-hybrid cu 25,6%.

Comerciale ușoare în scădere, grelele explodează

Vehiculele comerciale ușoare și minibus au scăzut cu 11,8%, la 902 unități. În schimb, segmentul vehiculelor comerciale grele și al autotractoarelor a crescut cu 31,4%, iar cele peste 16 tone au avansat cu 48,6%.

Volvo, Mercedes-Benz și DAF conduc clasamentul la categoria grea.

Ce urmează pentru piață

APIA subliniază că primele luni ale anului vor fi decisive pentru recalibrarea pieței, iar evoluția va depinde de claritatea și stabilitatea deciziilor guvernamentale.

Pe fondul scăderii puternice din ianuarie, piața auto românească intră în 2026 cu un paradox: vânzările sunt în picaj, dar tranziția către electrificare continuă accelerat, cu o cotă istorică de peste 70%.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Mașini depozitate parcarea unui port / Foto: Freepik
Neptun Deep / Foto: Captură video RomGaz / OMV Petrom
kathryn ruemmler (C), nevoită să demisioneze de la conducerea departamentului juridic al Goldman Sachs

Adrian Negrescu: Piața gazelor, teren fertil pentru speculă

Piața gazelor din România intră într-o zonă de risc...

Autobuz electric
Birou. Foto: Freepik.com
Uniunea Europeana

UE accelerează reformele pentru a face față Chinei și SUA

O Uniune Europeană mai rapida şi mai eficienta: liderii...

Freepik.com
Foto: Pexels.com
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: Mihai Ciobanu

Turismul din România e în recesiune tehnică

Turismul în România se află în recesiune tehnică pentru...

Oferta PPC Energie
Freepik.com

Guvernul introduce reguli noi pentru piața de capital

Guvernul a adoptat un proiect de lege care actualizează...

Dumitru Chisăliță, președintele AEI
Foto: Freepik.com
Bani
Aeroport / sursa foto: Freepik.com

Atenționare de călătorie în Franţa

Cod roșu de ploi, inundații și vânt puternic (Furtuna NILS).

SMR
Draoș Pavăl
Palatul Victoria

Cum vrea statul să aducă banii diasporei în economie

Legea relansării economice introduce un mecanism dedicat...

Ministerul de Finanțe
Carrefour
Bursa de Valori București
Foto: Freepik
Lingouri de aur
Bitcoin / Foto: Freepik

pixel