Acțiunile Hidroelectrica, Banca Transilvania și OMV Petrom domină tranzacțiile la BVB. Cifrele săptămânii

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
BVB
BVB
Bilanţul tranzacţiilor din această săptămână la Bursa de Valori Bucureşti. 

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a înregistrat o creștere a capitalizării de peste 4,98 miliarde de lei săptămâna aceasta, iar valoarea tranzacțiilor a urcat cu aproape 474.000 de lei față de săptămâna precedentă.

Potrivit datelor BVB, consultate de Agerpres, capitalizarea totală a ajuns la 344,46 miliarde de lei în perioada 28 octombrie - 1 noiembrie 2024, comparativ cu 339,47 miliarde de lei în intervalul 21 - 25 octombrie 2024.

Tranzacțiile cu acțiuni au atins un rulaj de 152,81 milioane de lei, peste valoarea de 151,60 milioane de lei din săptămâna anterioară. Cea mai activă zi de tranzacționare a fost marți, 29 octombrie, cu un rulaj de 40,51 milioane de lei, iar cea mai slabă zi a fost vineri, 1 noiembrie, când s-au înregistrat tranzacții de doar 18,83 milioane de lei.

Indicele principal al BVB, BET, a încheiat săptămâna la 17.470,35 puncte, în scădere cu 0,02% față de săptămâna anterioară.

Cele mai lichide acțiuni pe segmentul principal al BVB au fost cele ale Hidroelectrica, cu tranzacții de 37,87 milioane de lei, deși prețul lor a scăzut cu 0,81%. În topul lichidității s-au aflat și acțiunile Băncii Transilvania, cu un volum de 35,13 milioane de lei (+1,25%), și OMV Petrom, cu 24,48 milioane de lei (+2,43%).

Cele mai mari creșteri ale prețurilor au fost înregistrate de acțiunile Conted (+14%), COMCM Constanța (+12,66%) și Grupul Industrial Electrocontact (+11,24%).

În schimb, cele mai mari scăderi au fost consemnate de acțiunile Aeta SA (-9,68%), Romcab (-7,86%) și Roca Industry Holdingrock1 (-4,91%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Freepik.com

Spotify scumpește abonamentele şi anunţă noi servicii

Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...

Bursa de la București / FOTO: Facebook
AI. Freepik.com
Imagine din timpul protestelor angajaților MIPE pe tema tăierii sporurilor
Freepik.com
Freepik.com
Plată online / Foto: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM

Programul Rabla, modificat. Câţi bani veţi primi

Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....

Legea mirosului. freepik.com
Freepik.com
Factură energie electrică
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
foto: pexels.com
Aur vs argint. Freepik.com
Foto: Facebook Hidroelectrica

Schimbări majore în facturile Hidroelectrica

Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota...

Conductă de transport
Contabili / Foto: Freepik
Întâlnirea dintre Donald Trump și Vladimir Putin în Alaska

Ce vrea Putin în schimbul unui acord de pace în Ucraina

Putin cere cedarea Donbasului și renunțarea Ucrainei la...

TVA
Birou. Foto: Freepik.com
Nunta. Freepik.com

pixel