Noutate fiscală: ANAF a publicat noul model al decontului de TVA (formularul 300)
Agenția Națională de...
Analistul arată, printre altele, că statul a refuzat să procedeze la o creștere a capacităților de testare știind ca oamenii vor fi obligati, în felul acesta, să se testeze la privat. Fie că sunt în izolare, fie că vor să plece in concedii, oamenii trebuie sa scoata cel putin 300 lei din buzunar pe un test. O afacere de vreo 15-20 milioane de euro pana azi.Testele, la prețuri de 3 ori mai mari decât în Occident.
Impozite nu se vor lua, afirmă Adrian Câciu. Și explică: ”după ce trece valul, majoritatea firmelor de apartament ce fac teste, vor intra in insolventa dupa ce patronii vor trage mai intai banii din ele. Metodă veche, sistem nou”.
În opinia analistului, ”altă metodă de privatizare a sanatatii a fost impunerea normelor sanitare drastice la locul de muncă.
Un cost ce sare de 10 miliarde lei pus pe spinarea antreprenorilor care trebuie sa achizitioneze biocide, materiale sanitare si sa faca dezinfectie cu periodicitate mica”.
Citește și Adrian Câciu: V-au amanetat pe toți și nu v-ați prins
Pentru băieți deștepți
”Cine a castigat? Cine a avut marfa: masti, biocide, dezinfectanti. Preturi? De trei, patru ori mai mari decât in Europa.
Logic, cand cererea e mare si oferta mica, se numeste penurie si pretul explodeaza. Dar penuria a fost generata de decizii statale. Și la fel cum a fost generată trebuia compensată”, detaliază analistul.
Dar, adaugă el, nu a fost compensată, deoarece ”a fost doar afacere pentru baietii deștepti. Pe buzunarul economiei si al oamenilor”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Agenția Națională de...
Analistul economic Adrian...
România a finalizat cu succes...
Ministerul Finanțelor a...
Valoarea totală a finanţărilor...
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...
Leul a avut o evoluție mixtă în raport cu principalele...
Marți, 10 februarie, este...
Conducerea Băncii Naționale a...
Ediția din 2026 a conferinței Quo Vadis continuă...
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a...
România a încheiat anul 2025 pe...
Ministerul Finanţelor lansează...
Rompetrol va inaugura, în 2026, un număr de 13 noi...
Clienții CEC Bank pot acum să trimită și să...
Transferul unei părți...
Consumul de energie electrică...
De la 1 ianuarie, o nouă taxă...
Rulaj în scădere la BVB:...