"Agenții străini" sub lupă: Rusia impune control total asupra veniturilor lor

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Moscova / Foto: Freepik
Moscova / Foto: Freepik
Duma de Stat, camera inferioară a parlamentului rus, a aprobat marți un proiect de lege care sporește controlul guvernului asupra veniturilor obținute de cei desemnați de Moscova drept „agenți străini”, relatează Reuters.

Legea rusă obligă orice persoană sau organizație care primește sprijin din afara Rusiei sau despre care Moscova susține că se află sub influență străină să se înregistreze ca „agent străin”, o etichetă cu conotații negative din perioada sovietică, ce implică cerințe birocratice împovărătoare.

Proiectul de lege, adoptat de Duma în a treia și ultima lectură, impune „agenților străini” să transfere toate veniturile provenite din vânzarea sau închirierea de proprietăți și vehicule, precum și dobânzile la depozite și dividendele, în conturi speciale în ruble.

De asemenea, legea obligă acești indivizi să transfere în aceleași conturi orice câștiguri rezultate din activități intelectuale, inclusiv lucrări științifice, literare și artistice, spectacole, transmisii, invenții și mărci comerciale.

„Legea adoptată va interzice ticăloșilor să se îmbogățească pe seama cetățenilor și a țării pe care au trădat-o”, a scris marți președintele Dumei, Viaceslav Volodin, pe canalul său de Telegram.

În prezent, Ministerul Justiției din Rusia listează 895 de persoane și organizații ca „agenți străini”, printre care fostul miliardar Mihail Hodorkovski, laureatul Premiului Nobel Dmitri Muratov și cunoscutul vlogger de pe YouTube, Iuri Dud.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Un bărbat se uită la cele două foi pe care le are în mâini / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash
La bursă / FOTO: Freepik

Roșu pe linie la Bursa de Valori București: BET pierde 1,55%

Valoarea totală a tranzacțiilor s-a ridicat la 122,32...

Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
La bancă
Platformă / FOTO: Freepik
Euro / FOTO: Freepik
Lovitură grea pe piața criptomonezilor / Foto: Freepik
Pe o stradă din Moscova / FOTO: Freepik
SUA versus UE
Jerome Powell, șeful Rezervei federale a SUA
Freepik.com
Warren Buffett
Donki / FOTO: Captură de ecran

Japonia: Don Quijote, paradisul haotic al cumpărăturilor

Regele reducerilor mizează pe „vânătoarea de comori” a...

Preț petrol / FOTO: Freepik

Trump și „prețul ideal” al barilului de petrol

Care este prețul corect al petrolului pentru Donald Trump.

Foto: Freepik.com

Xiaomi va lansa propriul său cip mobil XringO1

Un pas strategic în dezvoltarea internă de tehnologii.

Freepik.com
Ghișeu

Curs BNR. Ce face leul în mijlocul instabilității economice

Leul stagnează față de euro, dar pierde teren în fața...

Sebastian Burduja
Calcule și verificări / FOTO: Freepik
De ce este bine să plăteşti cu cardul şi nu cash. Explicaţia de la ANAF
Topitorie / Foto: Freepik
Magazin Zara din Moscova / Foto: Google Maps
Freepik.com
Pașaport / Foto: Freepik

Cum vrea UE să-i momească pe cercetătorii americani

Europa vrea să atragă cercetători americani nemulțumiți...

Paladiu
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

pixel