Airbus, în vizorul justiției americane. Care sunt acuzațiile

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Constructorul european trebuie să dea explicații
Constructorul european trebuie să dea explicații
Acțiunile Airbur au scăzut joi la Bursa de la Paris, pe fondul informațiilor de presă, potrivit cărora Departamentul american al justiției a deschis o anchetă de corupție împotriva constructorului aeronautic europoean.

Potrivit cotidianului Le Monde, compania, care face deja obiectul mai multor investiții anticorupție la Londra și Paris, a intrat și în vizorul justiției de peste Ocean, care, oficial, a demarat cercetările în acest caz, în 2017.

Grupul este suspectat, pe de o parte, că a recurs la intermediari în vânzarea de avioane civile și, pe de alta, de fraudă într-un contract privind avioanele de luptă Eurofighter.

Citește și Airbus și IAR Ghimbav au semnat un contract de colaborare pentru 15 ani

Serious Fraud Office (SFO), structura care se ocupă, în Marea Britanie, de astfel de nereguri, a demarat ancheta în vara lui 2016, cu scopul de a clarifica rolul consultanților în vânzarea la export a aeronavelor civile ale Airbus.

Un an mai târziu, Airbus s-a trezit cu un dosar de corupție și în Franța, investigațiile preliminare având legătură cu ancheta SFO. Contactat de presă, Airbus a refuzat orice comentarii.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla

pixel