Risc global crescut, dolar mai puternic. Ce semnal dă Fed investitorilor
Dolarul american prinde avânt...
Inițiatorii au propus ca indemnizația acordată de stat la ieșirea din sistemul de protecție specială, în valoare de un salariu minim brut (2.080 de lei, în 2019) să fie acordată timp de trei luni consecutive după ieșirea din sistem, nu o singură dată, cum se procedează acum. Cei care primesc, potrivit legii, această sumă de bani sunt:
- copiii și tinerii pentru care s-a stabilit o măsură de protecție specială;
- mamele protejate în centre maternale;
- copiii pentru care s-a pronunțat o hotărâre definitivă de încuviințare a adopției.
Citește și Bani pentru bunici. Ajutor oferit de stat în anumite condiții
Triplarea acestei sume de bani ar fi un beneficiu major adus acestor persoane, în scopul diminuării riscului de excluziune socială, au fundamentat inițiatorii proiectul. Potrivit legii, aceste persoane din sistemul de protecție au dreptul la hrană, îmbrăcăminte, încălțăminte, materiale igienico-sanitare, rechizite/manuale, jucării, transport, materiale cultural-sportive, precum și sume de bani pentru nevoi personale.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Dolarul american prinde avânt...
Guvernul a flexibilizat cadrul...
Ministerul Finanțelor a emis un...
Băncile centrale își sporesc...
3,5 milioane de gospodării ar...
România, Belgia și Italia își...
Un tribunal rus a ordonat,...
Bursele americane scad pe...
Curs valutar BNR, 17 iunie.
Curtea de Conturi a României a aprobat sesizarea...
Bursa de la Bucureşti a deschis în scădere pe...
Banca Naţională a României, anunţ despre indicele ROBOR.
Directoratul Național de Securitate Cibernetică,...
Potrivit unei analize, taxarea...
Potrivit unui raport, ChatGPT şi echivalenţii săi sunt...
Ministerul Economiei a anunțat...
Începând cu 1 iulie 2025,...
Ministerul Finanțelor lansează...
Analistul economic Adrian...