Alegeri în SUA. Scenariul INFERNAL, cel mai NEDORIT de analiști

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
COVID-19: SUA denunță termenii echipei OMS
COVID-19: SUA denunță termenii echipei OMS
Mai sunt, practic, câteva ore până când americanii vor afla numele viitorului lor președinte și, după cum se știe, când când SUA se bucură, bursele mondiale jubilează, dar când Statele Unite strănută, economia lumii cade la pat. Analiștii de peste Ocean au stabilit trei scenarii ale evoluției situației din noaptea de trei spre patru noiembrie.

Comentatorul politic al postului de televiziune ABC, Rick Klein, a prezentat cele trei scenarii. Potrivit spuselor sale, primul dintre ele presupune ca unul dintre candidați să adune cele 270 de voturi necesare, dintr-un total de 538 electori, iar celălalt concurent să-și recunoască înfrângerea. 

După cum a spus Klein este cel mai dorit, dar și cel mai puțin probabil dintre scenarii, având în vedere declarațiile actualului lider de la Casa Albă, Donald Trump, care a anunțat deja că este gata să conteste rezultatul votului. 

Al doilea scenariu are în vedere o întârziere a prezentării rezultatelor votului de la o zi la câteva zile. În acest caz, durata pauzei va depinde de viteza de numărare a buletinelor trimise prin poștă în câteva dintre statele mai lente. În opinia analiștilor americani, acesta este cel mai probabil dintre cele trei scenarii. 

Citește și Apel DISPERAT! Angela Merkel: Dacă vreți un Crăciun SUPORTABIL

Mai este posibil și un al treilea scenariu, catalogat de experții de peste Ocean drept ”infernal”. Conform acestuia, ambele partidele politice, democrat și republican, încep să conteste rezultatul alegerilor în anumite orașe, state și circumstanțe. În această situație, lucrurile ar putea ajunge până la Curtea Supremă, iar numele viitorul președinte al SUA va deveni cunoscut numai după câteva săptămâni.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

BVB
Indici bursieri
Eoliene și panouri solare / Foto: Freepik
Oare ce se va întâmpla?

Șoc pe piața petrolului! Prețurile s-au dus de-a dura

Așa ceva nu s-a mai întâmplat din decembrie 2021. 

Sebastian Burduja
Chelneriță vorbește cu oamenii de la o masă / Foto: Freepik
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Eutelsat / FOTO: Site-ul oficial al Eutelsat

Eutelsat ar putea înlocui Starlink în Ucraina?

Posibilitatea ca Ucraina să piardă accesul la internetul...

Vaccin / FOTO: Freepik
Dolari
Bani
Locuri de muncă

Cauți job în România sau Europa? Sunt zeci de mii de oferte

Informațiile au fost publicate miercuri și reflectă o...

FMI

FMI anunță când va începe Polonia să reducă dobânda în 2025

Anunțul a fost făcut în cadrul Congresului Financiar...

Bayer se confruntă în continuare cu mari probleme

Gigantul Bayer, pierderi uriașe în 2024: Ce va fi în 2025?

În 2024, grupul din Leverkusen a suferit o pierdere netă...

Fals / FOTO: Pagina de Facebook a ANAF

ANAF avertizează: Mesaje SMS false în numele instituției

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF)...

Cazino
Târg imobiliar

Programul „Noua Casă” 2025. Care este noul plafon

Guvernul menține programul Noua Casă și în 2025, alocând...

Emoji / FOTO: Captură ecran
Geolog / Foto: Freepik
Mașini noi / sursa foto: Freepik.com
Foto: George Călin / Inquam Photos / Ilustrație: Oana Pavelescu
Declaratia unica 2025
Frontul din Ucraina / Foto: canalul de Telegram al președintelui Volodimir Zelenski
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Nuscale
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr
Navă cargo / Foto: Freepik
IKEA

pixel