Ambițiile prințului moștenitor al Arabiei Saudite valorează 500 miliarde dolari

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Prințul Mohammad bin Salman Al Saud este carismatic, plăcut, sportiv, exercitând o impresie puternică, precum bunicul său, Al Saud, fondatorul și primul rege al Arabiei Saudite. Ultima dată când prințul a vizitat Statele Unite, în 2016, el a schimbat ținuta tradițională cu o pereche de blugi și o jachetă. 

Primul său turneu în străinătate, președintele Statelor Unite, Donald Trump, l-a efectuat în Arabia Saudită, unde a semnat acorduri bilaterale în valoare totală de circa 100 de miliarde de dolari. În plus, Riad s-a angajat să investească 20 de miliarde de dolari în fondul Blackstone pentru infrastructura americană.

Cele mai ambițioase proiecte ale prințului Mohammad vizează diversificarea economiei țării sale, dependentă de țiței, și construcția unui superoarș, Neom. Cheltuielile sunt estimate la 500 miliarde dolari, bani care vor da naștere unei stațiuni elegante la Marea Roșie și un extraordinar parc de distracții Six Flags.

De unde acești bani? Din petrol, desigur, Arabia Saudită fiind unul dintre cei mai mari producători de țiței din lume, din investițiile străine în tehnologii avansate, dar și din lupta împotriva corupției. Poate și acesta este din motivele pentru care oficialii de la Riad declarau în urmă cu câteva luni că 80 de dolari/baril este un preț care îi mulțumește, spre marea nemulțumire însă a SUA. Prințul Mohammad a declanșat campania anticoruție în noiembrie anul trecut, când au fost arestați zeci de politicieni și oameni de afaceri cu legături în întreaga lume.

Printre cei reținuți, toți oameni cu averi colosale, s-au numărat fondatorul corporației Broadcasting MBC sau unul dintre principalii acționari ai Rotana Media. Timp de aproape două luni, persoanele arestare și-au negociat eliberarea. Unii au reușit să ajungă la o înțelegere, alții vor ajunge în fața instanțelor de judecată. În ianuarie anul curent, guvernul de la Riad a anunțat că, pe durata campaniei anticorupție, au fost recuperate 100 de miliarde de dolari. E adevărat că, ulterior, această cifră a ajuns la 5 miliarde.

 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani / Foto: Freepik

Curs BNR. Leul câștigă teren, aurul devine tot mai scump

Banca Națională a României a anunțat cursul monedei...

Prăbușire de proporții / FOTO: Freepik
Goană după aur / FOTO: Freepik

HSBC prezintă trei scenarii favorabile pentru aur

Analiștii HSBC identifică mai multe scenarii în care...

Sebastian Burduja
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Sisteme Patriot / FOTO: Wikipedia

Polonia cumpără rachete Patriot pentru o sumă uriașă

Polonia se pregătește să încheie un acord cu Statele...

Carne / FOTO: Freepik
Adrian Negrescu
Incendiu la un dealer Tesla din Roma
Cosmin Marinescu
Taxe / Foto: Freepik

Guvernul taie din ”Taxa pe stâlp”. Cine va plăti mai puțin

Guvernul reduce impozitul pe construcții la 0,5% pentru...

Pădure
Rafinărie / Foto: Freepik
Bursa de la Tokio / Foto: Héctor Romero / Flickr
Foto: Freepik.com
Roșiile românești nu apar timpuriu
Foto: Freepik.com
Fosta mină de grafit de la Baia de Fier, județul Gorj
Foto: Freepik.com

Preţul aurului a ajuns, luni, la un nou maxim istoric

Cotaţia aurului a atins un nivel record.

Donald Trump / Foto: Casa Albă
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Tehnologia bateriilor se pregătește de un salt major,...

China, UE / sursa foto: Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Banca Națională a României
Grup de oameni sar fericiti / Foto: Freepik

România are, de duminică seara, un nou milionar în euro

Un român norocos s-a trezit milionar, de duminică seara.

Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr
Bani / FOTO: Freepik

pixel