Fiscul vrea un departament de detectivi. Pe cine vor urmări

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Guvernul ia în calcul înființarea unei structuri în cadrul ANAF pe tematica firmelor cu pierderi continue (peste 3 ani la rând), potrivit unui document guvernamental. Măsura s-ar putea aplica de la 1 ianuarie 2019. 
Cei care vor fi angajați în noua structură ANAF vor verifica companiile care au cifra de afaceri nulă, dar și creditele acordate de acționarii privați propriilor firme cu pierderi, se precizează în strategia Guvernului pentru următorii doi ani. Ei vor fi în colaborare și cu Registrul Comerțului.
 
"Vom consolida Direcția de Prețuri de Transfer din cadrul ANAF.  Vom aduce modificari legislației, astfel încât firmele cu capital negativ să-și reîntregească capitalul și ANAF-ul să fie împuternicit cu urmărirea îndeplinirii acestei condiții", scrie în Planul de Guvernare pentru următorii doi ani. 
 
În document se mai precizează că pentru a crește gradul de colectare a taxelor, ANAF va fi împuternicit și cu colectarea a cât mai multor taxe, inclusiv cele de la Administrația Fondului de Mediu.  

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla

pixel