Haos fiscal în energie! Prosumatorii, loviți de deciziile aberante ale ANAF privind TVA-ul la baterii

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
ANAF comite erori de calcul
ANAF comite erori de calcul
Deciziile contradictorii ale agențiilor ANAF din diferite județe creează confuzie și contravin prevederilor legale.

Legea și interpretări divergente

Începând cu 2024, TVA-ul pentru sistemele fotovoltaice, inclusiv bateriile de stocare, a fost redus la 9%. Cu toate acestea, aplicarea acestei măsuri legislative este afectată de interpretări diferite la nivelul agențiilor ANAF. Unele agenții aplică corect TVA de 9% pentru baterii, în timp ce altele impun TVA standard de 19%.

Această situație derivă din formularea ambiguă a Legii nr. 39/2023, care prevede reducerea TVA-ului pentru sistemele fotovoltaice și kiturile de montaj. Legea exemplifică ce înseamnă „kituri de instalare”, incluzând bateriile doar în cazul sistemelor off-grid, ceea ce a condus la interpretări diferite ale agențiilor fiscale.

Decizii contradictorii ale ANAF

Diferențele de interpretare sunt evidente:

  1. ANAF Gorj consideră bateriile o componentă vitală a sistemelor fotovoltaice, aplicând TVA de 9%.

  2. ANAF Timiș și ANAF Olt aplică TVA de 19% pentru bateriile din sistemele hibride, susținând că acestea nu fac parte din kiturile de instalare.

  3. ANAF Dolj își declină competența și trimite solicitările către Ministerul Energiei.

Această lipsă de coerență fiscală afectează grav prosumatorii, care nu știu la ce TVA să se aștepte în momentul achiziției de baterii, punând în pericol investițiile în sisteme de stocare a energiei.

Impactul asupra prosumatorilor

Confuzia creată de ANAF descurajează prosumatorii existenți și viitorii investitori în energie regenerabilă. În județe sărace, precum Vaslui, un TVA mai mare poate face diferența între accesibilitatea și inaccesibilitatea investițiilor în sisteme fotovoltaice. Stocarea energiei este esențială pentru eficiența acestor sisteme, iar tratarea fiscală discriminatorie îngreunează dezvoltarea prosumatorilor.

A.P.C.E. solicită clarificări urgente

Asociația Prosumatorilor și a Comunităților de Energie a transmis solicitări oficiale către Ministerul Energiei și Ministerul Finanțelor pentru clarificarea aplicării TVA-ului redus la bateriile de stocare. Răspunsurile primite vor fi făcute publice pentru a informa corect atât prosumatorii, cât și cei aproximativ 600 de instalatori din România.

Experții fiscali condamnă interpretările ANAF

Experții fiscali consideră că aplicarea TVA de 19% pentru bateriile din sistemele hibride reprezintă un abuz și contravine jurisprudenței europene, inclusiv deciziilor Curții Europene de Justiție (C-349/96 și C-463/16). Sistemele hibride sunt definite ca având capacități off-grid, iar excluderea bateriilor din categoria componentelor cu TVA redus este nejustificată.

A.P.C.E. avertizează că interpretările divergente ale ANAF afectează grav dezvoltarea prosumatorilor din România. Este esențial ca autoritățile să clarifice rapid reglementările privind aplicarea TVA-ului pentru bateriile de stocare, astfel încât să fie încurajată dezvoltarea sustenabilă a pieței de energie regenerabilă.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Obligații noi pentru companiile private
Volodimir Zelenski, la Consiliul European
SUA investesc 3,5 miliarde de dolari în sateliți militar
Fibră optică / Foto: Freepik
Nu a fost semnat acordul cu Mercosur

Ce urmează pentru acordul de liber schimb UE–Mercosur

Uniunea Europeană a amânat aprobarea și semnarea...

Ingineri proiectanți / Foto: Freepik
Muncitori / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Freepik.com
Bani / Foto: Freepik
Bani. Freepik.com
Un răspuns scurt și la obiect
Benzinarie. Foto: Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Analistul financiar Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Starlink / Foto: Arhiva Starlink / Flickr

Un satelit Starlink va cădea pe Pământ

Unul dintre sateliții de internet Starlink ai SpaceX a...

Care europeni vor plăti cel mai mult pentru masa de Crăciun

Spania rămâne pe primul loc, în timp ce familiile se...

LIDL

Programul magazinelor LIDL de sărbători

Programul magazinelor LIDL de Crăciun şi Revelion.

Mai multe persoane se uită cu neîncredere la un document / Foto: Freepik
Prof. Mircea Coșea
Protest al fermierilor belgieni la Bruxelles / Captură video
Bani / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

pixel