Angajările la stat ar putea fi reluate

Autor: Ciprian Dumitrache
Data actualizării:
Data publicării:
Sistemul de examinare va prelua modelul EPSO, al Comisiei Europene.
Sistemul de examinare va prelua modelul EPSO, al Comisiei Europene.
Autoritățile iau în calcul deblocarea angajărilor la stat în perioada următoare.

Ministrul Economiei a declarat zilele trecute că în administrația publică există o mare problemă cu resursa umană, datorită perioadei lungi în care nu au mai fost organizate concursuri.

''Am propus azi deblocarea concursurilor în administrația publică. Concursurile la stat au fost blocate în timpul pandemiei. Ceea ce înseamnă că pentru a căuta oameni trebuie să te uiți doar în sistem. După ce se deblochează concursurile nu vom mai fi limitați la a căuta oameni pentru funcții cheie doar din cadrul funcționarilor publici și înalților funcționari publici deja existenți''.

Totodată, ministrul a relatat una din problemele de personal cu care se confruntă.

Modificare la LEGEA SALARIZĂRII! TOTUL despre SPORURI și SALARII în 2021

''Am încercat să mut o directoare din ministerul finanțelor în ministerul economiei. Voi renunța la mutare.Ministerul economiei și energiei așa cum este acum se împarte în două ministere. Personalul se va împărți între cele două ministere. O prioritate a zilelor acestea este organizarea ministerului, iar asta în același timp cu deblocarea schemelor de ajutor de stat aflate în derulare.Unii oameni își doresc să rămână în ministerul economiei, dar unii vor pleca. ...am căutat o persoană care să aibă experiență în zona aceasta. Am renunțat la numirea ei în calitate de secretar general tocmai din cauza dosarului CNSAS, dar m-am gândit că un transfer de la un minister la altul nu va fi problematic. Mutarea ei ar fi fost de pe postul pe care îl ocupă acum la ministerul finanțelor, pe fix același post la economie'', a mai spus demnitarul.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ispectori ai ANAF și Vamei
Oameni pe stradă
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Adrian Negrescu
Donald Trump
Servere / Foto: Freepik
Foto: Oana Pavelescu
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Dosare ANAF. Freepik.com
Elon Musk / Foto: Gage Skidmore / Flickr
Benzinărie Lukoil

Un jucător saudit intră în cursa pentru activele Lukoil

Compania saudită Midad Energy a devenit unul dintre...

Inspector antifraudă, ANAF
Vânzare online / Foto: Freepik
Kaufland. Foto: Mihai Ciobanu

Programul magazinelor Kaufland de Crăciun și de Revelion

Kaufland România anunță programul de funcționare al...

Investiții / Foto: Freepik
TVA / Foto: DCBusiness
Documente
Volodimir Zelenski și Donald Trump / Foto: Reuters / Kevin Lamarque
Delegațiile din Ucraina și SUA
REMAT
Uzină Ford / Foto: Flickr

Ford pune frână producţiei de vehicule electrice

Ford reduce drastic gama de vehicule electrice.

Atacurile cibernetice au devenit normă în spațiul digital din România
Fermieri / Foto: Freepik

25 de milioane de euro sprijin pentru fermierii români

Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...

Dronă militară / Foto: Freepik
Uzină auto / Foto: Flickr
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

pixel