Aurul crește, profitând de slăbiciunea dolarului
Prețurile aurului au crescut marți, susținute de un...
Potrivit unui comunicat al ANPC, Comandamentul Litoral a verificat 17 firme care comercializau produse nealimentare pe raza stațiunii.
În urma controalelor, inspectorii au aplicat 16 amenzi contravenționale în valoare totală de 149.000 de lei și 12 avertismente, analiza documentelor unora dintre operatorii economici depistați cu nereguli fiind în curs.
Pitești și Mioveni, la un pas de a intra în carantină
„Totodată, autoritățile statului au întocmit 11 dosare penale pentru săvârșirea infracțiunii de punere în circulație fără drept de produse purtătoare ale însemnelor unor mărci protejate, prevăzute de art. 90 alin. 1 lit. B din legea nr. 84/1998 privind mărcile și indicațiile geografice. De asemenea, au fost indisponibilizate produse (textile, marochinărie, jucării, suveniruri) purtătoare ale însemnelor unor mărci protejate, în valoare totală de 23.181 lei”, se arată în comunicat.
Printre neregulile depistate de inspectori se numără lipsa elementelor de identificare pe etichetele unor produse textile, jucării și ochelari, lipsa completă a etichetelor pe unele produse, depistarea unor produse nesigure printre jucăriile și ochelarii comercializați sau lipsa autorizației de funcționare.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Prețurile aurului au crescut marți, susținute de un...
Decizia recentă a autorităților...
Un proiect legislativ important...
Piețele europene au închis...
Portofelele digitale și...
Rezultatul acestei tranzacții...
Un blocaj prelungit al ajutorului militar american...
2024 a fost un an marcat de o volatilitate puternică pe...
Apple lansează o nouă versiune a iPad Air cu scopul de a...
De mai bine de un deceniu, bursa americană a depășit-o...
O inițiativă legislativă menită...
După un avans de aproape 4%...
Un contract în valoare de 2,4 miliarde de dolari.
Veşti bune de la BNR privind moneda naţională.
Dolarul american a coborât...
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a semnat marţi ghidul...
Un nou ordin ANAF a fost...
Santorini revine la viață după...
Lucrările la Magistrala 6 de...
Robyn Denholm, președinta...
ADNOC și OMV fuzionează...
Data de ta martie este una importantă pentru o serie de...