Anunțurile lui Bill și Melinda Gates care zguduie lumea

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Bill și Melinda Gates
Bill și Melinda Gates
Bill Gates și Melinda French Gates și-au prezentat planurile individuale de donație a averilor lor la aproape șapte luni după ce și-au anunțat divorțul, o mișcare care a zguduit lumea filantropiei din cauza impactului potențial asupra fundației lor care are o valoare de 50 de miliarde de dolari.

Cuplul a scris inițial o scrisoare în 2010 pentru Giving Pledge, o promisiune de a dona majoritatea banilor lor în timpul vieții sau prin testament. Marți, site-ul web a fost actualizat pentru a include noile lor scrisori separate. 

Gates a declarat că va continua să își concentreze eforturile filantropice pe activitatea Fundației Bill și Melinda Gates. Fostul cuplu a fondat organizația privată în urmă cu zeci de ani și de atunci s-a transformat într-un colos filantropic. 

"Sunt mândru de tot ceea ce am realizat până acum, de la sprijinirea vaccinării a peste 800 de milioane de copii până la sprijinirea școlilor pentru a menține mai mulți copii pe drumul spre absolvire", a scris Gates, acum în vârstă de 66 de ani, în scrisoarea sa datată 30 noiembrie. "Misiunea fundației a crescut de-a lungul timpului, dar rămâne concentrată pe extinderea oportunităților pentru cei mai săraci oameni din lume și pe îmbunătățirea educației în Statele Unite."

Gates are o avere netă de 136,8 miliarde de dolari, iar Melinda French Gates are o avere de 11,7 miliarde de dolari, potrivit Bloomberg Billionaires Index.

Bill și Melinda Gates au divorțat OFICIAL

În iulie, la câteva luni după ce cuplul și-a anunțat despărțirea iar cei doi au spus că nu se vor schimba prea multe la fundație, Gates și French Gates au făcut publice revizuiri majore. Pe lângă faptul că au angajat încă 15 miliarde de dolari și au anunțat un plan pentru noi administratori, cei doi au mai spus că s-ar putea să nu mai poată lucra împreună în viitor - ceea ce indică posibilitatea ca French Gates să se retragă.

"Dacă, după doi ani, oricare dintre ei decide că nu poate continua să lucreze împreună în calitate de copreședinți, French Gates va demisiona din funcția de copreședinte și administrator", a precizat organizația într-o declarație la acel moment. 

În noua scrisoare Giving Pledge a lui French Gates, aceasta vorbește despre Fundația Gates, la care a contribuit pentru înființarea ei, dar și despre noul ei braț filantropic Pivotal Ventures, care este o firmă de investiții axată în principal pe egalitatea de gen.

"Ca parte a acestui angajament, mă angajez să fac mai mult decât să scriu cecuri", a scris French Gates, avum în vârstă de 57 de ani. "De asemenea, îmi angajez timpul, energia și eforturile pentru munca de combatere a sărăciei și de promovare a egalității - pentru femei și fete și alte grupuri marginalizate - în Statele Unite și în întreaga lume. Donațiile mele vor continua să se concentreze asupra persoanelor pentru care barierele în calea egalității sunt cele mai mari."

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Dumitru Costin, BNS
Medicamente / Foto: Freepik
Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
Centru de date / Foto: Freepik
ANAF
Miraj, efect cauzat de temeratura ridicată / Foto: Jeffrey Beall

Canicula aduce restricții de trafic în Teleorman

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...

Bursa de Valori București
Termocentrala de la Turceni
Wang Yi
Programul Casa Verde Fotovoltaice
Un călător se uită la avioanele de pe pista de aterizare / Foto: Freepik
Ilie Bolojan, în Parlamentul României / Foto: George Călin / Inquam Photos
Poluare / Foto: Freepik
Energie verde / Foto: Freepik
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

România, în topul celor mai mari prețuri la energie

Prețurile la energie electrică continuă să varieze...

Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
OPEC
Caniculă
Camioanele care au fost depistate de Poliția de Frontieră
Trafic oprit pe Podul Prieteniei
Freepik.com
Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Pompieri
Grafică: Oana Pavelescu

pixel