ASF vrea noi măsuri pentru reformarea RCA

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Asigurare RCA
Asigurare RCA
ASF propune măsuri pentru reformarea sistemului RCA, inclusiv posibilitatea unui împrumut pentru despăgubiri rapide

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) își concentrează eforturile asupra îmbunătățirii eficienței sistemului de asigurări RCA (Răspundere Civilă Auto), în contextul grav afectat de falimentele unor mari jucători din piață. Potrivit președintelui ASF, Alexandru Petrescu, una dintre opțiunile analizate este contractarea unui împrumut de la mai multe bănci de către Fondul de Garantare a Asiguraților, pentru a permite achitarea rapidă a despăgubirilor asociate polițelor emise de fostele societăți City Insurance și Euroins.

Petrescu a subliniat că ASF va emite recomandări clare către companiile implicate în domeniul RCA, pentru a asigura o mai mare predictibilitate a evoluției pieței. De asemenea, autoritatea lucrează la o reconfigurare a sistemului bonus-malus, prin care prețul poliței va depinde de istoricul evenimentelor în trafic.

Estimările lui Alexandru Petrescu arată că, după expirarea perioadei actuale în care tarifele RCA sunt înghețate, măsura nu va mai putea fi prelungită. Cu toate acestea, speră că până la acea dată, sfârșitul lunii iunie, dezechilibrul între cerere și ofertă apărut după falimentele din domeniu va fi redus.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

La benzinărie / FOTO: Freepik
Cosmin Marinescu
Freepik.com
Freepik.com
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Inundații / Foto: IGSU
Donald Trump
Freepik.com
Freepik.com
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB

BVB a deschis pe verde şedinţa de tranzacţionare de vineri

Bursa de la Bucureşti a deschis cu creşteri pe...

ROBOR scade, o veste bună

BNR, veste bună pentru românii care au credite bancare

Indicele ROBOR la trei luni a coborât joi la 6,65% pe an.

Freepik.com
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF)
Hidroelectrica
ANAF. Freepik.com
Donald Trump
Foto: Freepik.com
Foto: snppc.ro
Bani
freepik.com
Restaurant. Foto: Pexels.com

pixel