„În data de 25 noiembrie, ora 15:42, am fost notificați de către CERT-RO (Centrul Național de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică) în legătură cu o potențială breșă de securitate a unuia dintre serverele noastre aferente platformei Youniverse”, a transmis un reprezentant al British American Tobacco, într-un comunicat de presă remis MEDIAFAX.
Sursa citată mai spune că au fost luate acțiuni imediate pentru ca breșa să fie închisă și toate măsurile de securitate pentru a se asigura că au fost respectate reglementările privind protecția datelor.
Cel mai utilizat avion de luptă al SUA, vulnerabil la atacurile hackerilor
„Am acționat imediat pentru a ne asigura că breșa este închisă, am luat toate măsurile de securitate necesare și am urmat toți pașii legali pentru a ne asigura că au fost respectate reglementările în domeniul protecției datelor. Investigăm cauzele acestei breșe astfel încât să luăm măsuri de securitate suplimentare, dacă se va dovedi necesar. Dorim să ne asigurăm consumatorii că nicio informație cu caracter sensibil, așa cum sunt acestea definite de către Regulamentul General de Protecție a Datelor, nu era stocată pe acest server”, conchide reprezentatul companiei.
Platforma românească YOUniverse.ro, deținută de compania British American Tobacco, a fost afectată de un atac cu malware de tip ransomware și o scurgere de date, informează Centrul Național de Răspuns la Incidente de Securiitate Cibernetică CERT - RO.
Datele se aflau într-o bază nesecurizată, pe un server localizat în Irlanda, iar volumul de date a fost de aproximativ 325 GB. Specialiștii au descoperit că hackerii au obținut deja accesul la date și au lăsat o notă de răscumpărare în care amenințau cu ștergerea datelor de pe server, dacă nu le sunt îndeplinite condițiile.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Prețurile la energie electrică continuă să varieze...
Peste 200 de locuitori ai...
Un accident provocat de o...
Organizația țărilor...
Administrația Națională de...
Polițiștii de frontieră ai...
Circulația pe Podul Prieteniei,...
Prețurile globale ale...
Val de căldură extremă în estul...
Donald Trump a semnat legea...
Pompierii anunţă că la mall-ul...
România se apropie periculos de...
Bursa închide pe minus vineri,...
Sistemul RO e-Transport a...
Andrei Badalov, în vârstă de 62...
IMM România nu este de acord cu...
Fondul Proprietatea a emis...
Românii pot investi din nou în...
Ministerul Finanțelor anunță...
Măsurile fiscale luate în regim...
Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.