Ministerul Mediului confirmă: Casa Verde Fotovoltaice, în pericol de anulare
Programul Casa Verde...
2022 a fost un an greu pentru cei care economisesc. Activele financiare ale gospodăriilor au scăzut cu 2,7% la nivel global față de anul precedent, fiind cea mai mare scădere de la criza financiară din 2008. O valoare totală de 6.600 miliarde de euro a fost pierdută în 2022, se arată în raport, conform euronews.com.
Scăderea s-a datorat în principal perspectivelor generale instabile de pe piețe internaționale, în care prețurile activelor au scăzut la scară largă.
Pe de altă parte, Asia, cu excepția Japoniei, a înregistrat în continuare rate de creștere relativ puternice. Activele financiare ale Chinei au înregistrat o creștere robustă, de 6,9%. Comparativ cu câștigul mediu de aproape 16% din ultimii 20 de ani, acest rezultat a fost totuși destul de dezamăgitor.
Suma totală a activelor financiare totale a fost de 233 trilioane de euro la nivel mondial - o sumă echivalentă cu de zece ori PIB-ul SUA. Raportul susține că 85% din această sumă este deținută de cei mai bogați 10%, adică de aproximativ 560 de milioane de persoane din întreaga lume.
În timp ce titlurile de valoare precum acțiunile și obligațiunile au înregistrat o pierdere totală de 7,3%, iar investițiile în asigurări și pensii au suferit un deficit de 4,6%, depozitele bancare au crescut cu 6%.
În timp ce majoritatea regiunilor au reușit cel puțin să păstreze o anumită creștere reală a avuției, situația din Europa de Vest a fost diferită: orice câștiguri nominale au fost inexistente, iar avuția reală a scăzut cu -2,6% în 2019.
După declinul din 2022, se așteaptă ca activele financiare globale să revină la creștere în acest an. În principal datorită evoluției pozitive de pe piețele bursiere, Allianz preconizând o creștere de 6% a activelor financiare globale în 2023 și de aproximativ 4%-5% în următorii trei ani.
Declinul estimat este cel mai pronunțat în America de Nord (-6,2%), urmată de Europa de Vest (-4,8%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Programul Casa Verde...
Prețurile la energie electrică continuă să varieze...
Peste 200 de locuitori ai...
Un accident provocat de o...
Organizația țărilor...
Administrația Națională de...
Polițiștii de frontieră ai...
Circulația pe Podul Prieteniei,...
Prețurile globale ale...
Val de căldură extremă în estul...
Donald Trump a semnat legea...
Pompierii anunţă că la mall-ul...
România se apropie periculos de...
Bursa închide pe minus vineri,...
Sistemul RO e-Transport a...
Andrei Badalov, în vârstă de 62...
IMM România nu este de acord cu...
Fondul Proprietatea a emis...
Românii pot investi din nou în...