Banca mamă a BRD se retrage de pe o piață est-europeană

Autor: Costin Spoială
Data publicării:
Societe Generale a vândut o bancă deținută în Slovenia
Societe Generale a vândut o bancă deținută în Slovenia
Grupul bancar Societe Generale a semnat un acord cu OTP Bank privind vânzarea SKB Banka şi a diviziilor sale, SKB Leasing şi SKB Leasing Select, către furnizorul de servicii financiare din Ungaria, care intră astfel pe piaţa din Slovenia, informează publicaţia Slovenia Times.

De asemenea, presa slovenă anunţă că OTP este unul din cei trei licitatori pentru al treilea grup bancar al ţării, Abanka. Alte instituţii interesate de Abanka sunt fondul de private equity Apollo şi grupul bancar sârb AIK Banka.

Valoarea tranzacţiei nu a fost dată publicităţii, iar tranzacţia trebuie aprobată de autorităţile de reglementare.

SocGen a preluat în 2001 SKB, care era atunci a treia mare bancă din ţară iar în prezent este în top cinci al celor mai importante instituţii financiare din Slovenia.

Citește și: Societe Generale a renunțat la activele din Republica Moldova

În 2018, profitul net al SKB s-a ridicat la 57,6 milioane de euro, o creştere de 32,7% faţă de 2017.

Grupul bancar francez îşi revizuieşte operaţiunile prin ieşirea din ţările sau afacerile unde nu are o masă critică.

SocGen, unul dintre cele mai mari grupuri europene de servicii financiare, are 154.000 de angajaţi şi 32 de milioane de clienţi în întreaga lume. În România, BRD-Groupe Societe Generale este cea de-a doua bancă după totalul activelor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Camion alimentează la o benzinărie / Foto: Freepik
București / Foto: Freepik
Euro. Freepik.com
Case de schimb valutar
Contabilii și firmele vor avea un an greu în 2026 / Foto: Freepik
Banca Națională a României
O nouă lege prevede colectarea de date de către marile instituții bancare
TikTok. Freepik.com
Prețurile la alimente au explodat / Foto: Freepik
Donald Trump și Vladimir Putin în timpul summitului din Alaska
Cireșe chiliene

Prăbușirea surprinzătoare a „imperiului cireșelor” din Chile

Industria cireșelor din Chile a trecut, în ultimele...

Angajați nemulțumiți / Foto: Freepik
Dan Vardie
Fagure cu albine / Foto: Freepik
Freepik.com
Ședință de guvern
Freepik.com
Petrobrazi / Foto: OMV Petrom
ANAF / Foto: Freepik
Două angajate într-un biroui / Foto: Freepik
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Fotografie de la cottonbro studio: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/birou-masa-de-lucru-laptop-barba-i-6803551/

Fed taie dobânda cheie pentru a treia oară în 2025

Rezerva Federală a SUA Fed a redus din nou dobânda.

Bursa de Valori București
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Portul Constanța / Foto: Arhivă

pixel