Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
UniCredit şi Koc Holding deţin fiecare aproximativ jumătate dintr-un pachet de 82% din acţiunile băncii turceşti Yapi Kredi Bank prin intermediul unei societăţi mixte, Koc Financial Services.
Potrivit surselor citate de Bloomberg, UniCredit şi Koc au căzut de acord să dizolve vehiculul dedicat care controlează acţiunile lor la Yapi Kredi astfel încât fiecare din cei doi parteneri să deţină în mod direct un pachet de 41% din acţiunile bănci turceşti. Sursele au adăugat că, în timp, UniCredit intenţionează să vândă şi restul acţiunilor sale la Yapi Kredi. Este posibil ca UniCredit să îşi vândă participaţia la Yapi Kredi către o terţă parte sau să recurgă la o procedură de tip bookbuilding dacă Koc Holding decide să nu cumpere aceste acţiuni, au mai spus sursele.
Luni, UniCredit a confirmat în mod oficial că poartă discuţii cu firma Koc Holding cu privire la reorganizarea societăţi mixte Koc Financial Services, dar a adăugat că nu a ajuns încă la un acord definitiv. Separat, Koc Holding a informat că nu intenţionează să dobândească o participaţie majoritară la Yapi Kredi. Yapi este a treia mare bancă din Turcia, cu o capitalizare de piaţă de 3,7 miliarde de dolari.
Citește și Prima bancă din România care introduce semnătura electronică
Grupul UniCredit este prezent în 17 ţări din lume, cu peste 8.500 de sucursale şi 147.000 de angajaţi. În România, grupul UniCredit este prezent prin UniCredit Bank, UniCredit Consumer Financing, UniCredit Leasing Corporation, UniCredit Insurance Broker, UniCredit Leasing Fleet Management şi UniCredit Services.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...
Aplicația de inteligență...