Ce înseamnă o proprietate de lux în Bucureşti şi care e cea mai exclusivistă zonă
Ce transformă o locuință într-o...
La Paris, indicele CAC 40 a recuperat 1,78% din pierderile înregistrate în ultimele trei zile de activitate bursieră, marcând cea mai frumoasă evoluție pe durata unei ședințe din ultimele cinci luni.
La Londra, FTSE 100 a crescut cu 1,55%, iar la Frankfurt, indicele Dax a progresat cu 1,81%. O evoluție pozitivă a fost afișată și de ceilalți indici bursieri importanți, EuroStoxx50, FTSEEurofirst 300 și Stoxx 600, care au reușit să câștige între 1,63% și 1,94%.
În China, Bursa din Shanghai a revenit pe verde cu o creștere de 1,34%, după spectaculoasa prăbușire de 7,72% din ajun, după lunga vacanță prilejuită de Noul An chinezesc.
Citește și OPEC a intrat în panică. Pregătește ceva extraordinar
Principala explicație a acestei răsturnări de tendință: Banca populară a Chinei a injectat 1.700 miliarde yuani (aproape 220 miliarde de euro) pe piețe, subliniind, totodată, determinarea sa de a restaura încrederea investitorilor.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ce transformă o locuință într-o...
România se împrumută tot mai...
Numărul firmelor radiate a crescut în primele 11 luni...
Magistrații conduc detașat...
Ziua de luni, 29 decembrie,...
Ideea de a câștiga mai mult fără să muncești mai mult...
Orașul din Grecia care plătește...
Kim Jong Un a ordonat...
Pe măsură ce ne apropiem de...
Anul 2025 a confirmat o orientare a românilor către...
Bucureștiul conduce la numărul...
Imaginea publică a lui Vladimir...
ING: Perspectivele economiei României se îmbunătățesc,...
Intrarea lui Jeffrey Epstein în...
Curs valutar BNR, 24 decembrie.
Banca Centrală a Greciei se aşteaptă ca numărul...
Costul total al Crăciunului în 2025 poate atinge uşor...
Directorul general al companiei TAROM, Costin Iordache,...
În condiţiile în care Bulgaria...
Guvernul a adoptat, în şedinţa...