Benzina și motorina: Prețurile au scăzut semnificativ

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Benzinărie
Benzinărie
O scădere semnificativă. Ceea ce este o veste bună pentru români. 

Înainte de a doua majorare, din acest an, a accizei la carburanți, pe 1 iulie, toată lumea vorbea despre o iminentă scumpire în special a produselor alimentare. Acum, benzina și motorina se ieftinesc, dar nimeni nu îndrăznește să evoce o posibilă ieftinire măcar a alimentelor de bază. Se pare că vedem o singură direcție, ascendentă. 

În ultimă instanță, ce mai contează! Căutând explicații pentru scăderea prețurilor la carburanți în România, ne uităm, în primul rând, spre piața petrolului, unde nimic nu s-a întâmplat. Adică prețurile au rămas, practic, pe loc, oscilând în jurul valorii de 83 de dolari pentru barilul marca Brent și 80 de dolari pentru barilul american WTI. 

Mai mult, au apărut și informații, pe surse, privind intențiile celor din OPEC+. Astfel, agenția Reuters afirmă că la reuniunea ministerială de luna viitoare a organizației nu vor fi făcute recomandări de modificare a politicii de producție. 

Sursele citate de Reuters susțin că întâlnirea de lunea viitoare va fi una de tatonare. ”Se va lua pulsul pieții”, a precizat, sub acoperirea anonimatului unul dintre internlocutorii agenției de presă. 

Pe acest fundal de liniște, să sperăm că să nu fie calmul care prevestește vreo furtună, iată care sunt prețurile afișate, astăzi, 18 iulie 2024, de principalele benzinării din București, conform peco-online. 

BENZINA STANDARD

Cel mai mic preț: 7,39 lei/litru (Petrom, str. Dr Herescu Petre nr. 2A)

Cel mai mare preț: 7,59 lei/litru (Rompetrol, Șos. Viilor 67)

BENZINA SUPERIOARĂ 

Cel mai mic preț: 7,95 lei/litru (Petrom, str. Dr. Herescu Petre nr. 2A)

Cel mai mare preț: 8,29 lei/litru (Rompetrol, Șos Viilor 67)

MOTORINA STANDARD

Cel mai mic preț: 7,55 lei/litru (Socar, str. Vasile Lascăr nr. 141A)

Cel mai mare preț: 7,72 lei/litru (Rompetrol, Șos Viilor 67)

MOTORINA SUPERIOARĂ

Cel mai mic preț: 7,97 lei/litru (Lukoil, bd. Camil Ressu, nr. 62F)

Cel mai mare preț: 8,28 lei/litru (Rompetrol, Șos Viilor 67)

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilustrație: Oana Pavelescu
Showroom auto / Foto: Freepik

ANAF, informare despre depunerea Formularului 100

Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.

Robor

ROBOR a coborât sub nivelul de 7%

Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.

Freepik.com
Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Foto: Freepik.com
Colaj foto
Ilie Bolojan
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Salina Praid
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
David Popovici și Daniel Dines, CEO UiPath
Camioane de marfă
Rovinieta
Tanczos Barna
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR
Petrișor Peiu

pixel