In ce-şi investeşte banii unul dintre cei mai bogaţi oameni ai lumii

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Cofondatorul Microsoft Corp., Bill Gates a cheltuit 171 milioane de dolari pentru a cumpăra o suprafaţă de teren arabil de 14.500 acri (aproximativ 5.800 de hectare) în sudul statului Washington, aceasta fiind ce mai importantă vânzare de teren încheiată în acest an în SUA, informează publicaţia de specialitate Land Report, preluată de Bloomberg. 

Publicaţia menţionată susţine că Bill Gates a cumpărat acest teren luna trecută de la John Hancock Life Insurance Co., care în 2010 a plătit pentru acelaşi teren suma de 75 milioane de dolari. Achiziţia făcută de cofondatorul Microsoft Corp. include 10.500 de acri de teren arabil irigat şi o suprafaţă de 3.900 de acri de păşune. 

Aceasta tranzacţie ar fi cea mai importantă achiziţie de teren încheiată în acest an în SUA, devansând-o pe cea de 136 de milioane de dolari anunţată în luna aprilie când grupul Investment Corp. of Dubai a preluat ferma El Maximo Ranch din Florida, cu o suprafaţă de 38.453 de acri. 

Averea netă a lui Bill Gates este estimată la 98,9 miliarde dolari, ceea ce îl plasează pe locul al doilea în clasamentul celor mai bogaţi oameni ai lumii. 

Potrivit Land Report, clasamentul celor mai mari deţinători de terenuri din SUA este condus preşedintele operatorului de cablu, Liberty Media LLC, John Malone cu o suprafaţă de 2,2 milioane acri, urmat de Ted Turner şi familia Emmerson, fiecare cu o suprafaţă de 2 milioane acri. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...

Foto: Freepik.com

pixel