BNR, vești proaste: Indicele ROBOR, o nouă creștere

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Bani / Foto: DCBusiness
Bani / Foto: DCBusiness
Deși indicele ROBOR rămâne sub valoarea de la începutul anului, când era de 6,21%, evoluția sa constantă are un impact direct asupra ratelor achitate de consumatori pentru creditele în lei.

Banca Națională a României (BNR) a anunțat miercuri creșterea indicelui ROBOR la trei luni, utilizat în calculul costului creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă. Conform datelor oficiale, ROBOR a urcat la 5,92% pe an, față de 5,91% înregistrat în ședința precedentă.

Pe lângă ROBOR la trei luni, și ceilalți indici relevanți au înregistrat creșteri. ROBOR la șase luni, folosit în calculul dobânzilor pentru creditele ipotecare cu dobândă variabilă, a crescut la 5,97% pe an. De asemenea, ROBOR la 12 luni a atins 6,02% pe an.

În paralel, indicele de referință pentru creditele consumatorilor (IRCC), reglementat prin OUG 19/2019, este de 5,99% pe an. Acesta este calculat pe baza unei medii a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacțiilor interbancare din al doilea trimestru al anului 2024. În trimestrul anterior, IRCC a fost de 5,86%.

Schimbarea mecanismului de calcul al dobânzilor

IRCC a fost introdus în mai 2019 prin OUG 19/2019, care a schimbat modul de calcul al ratelor pentru creditele în lei cu dobândă variabilă. Spre deosebire de ROBOR, care reflectă ratele interbancare stabilite pe baza cotațiilor între bănci, IRCC se bazează exclusiv pe tranzacțiile efective din piața interbancară.

Această evoluție a indicilor de referință pune presiune asupra debitorilor, în contextul în care ratele creditelor cu dobândă variabilă sunt în continuă creștere. BNR monitorizează atent situația, dar consumatorii ar putea resimți efectele în bugetele lunare, pe măsură ce ratele cresc.

Autoritățile recomandă consumatorilor să își calculeze cu atenție capacitatea de rambursare, având în vedere că fluctuațiile acestor indici influențează direct costurile creditelor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani / Foto: Freepik

Curs BNR. Leul câștigă teren, aurul devine tot mai scump

Banca Națională a României a anunțat cursul monedei...

Prăbușire de proporții / FOTO: Freepik
Goană după aur / FOTO: Freepik

HSBC prezintă trei scenarii favorabile pentru aur

Analiștii HSBC identifică mai multe scenarii în care...

Sebastian Burduja
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Sisteme Patriot / FOTO: Wikipedia

Polonia cumpără rachete Patriot pentru o sumă uriașă

Polonia se pregătește să încheie un acord cu Statele...

Carne / FOTO: Freepik
Adrian Negrescu
Incendiu la un dealer Tesla din Roma
Cosmin Marinescu
Taxe / Foto: Freepik

Guvernul taie din ”Taxa pe stâlp”. Cine va plăti mai puțin

Guvernul reduce impozitul pe construcții la 0,5% pentru...

Pădure
Rafinărie / Foto: Freepik
Bursa de la Tokio / Foto: Héctor Romero / Flickr
Foto: Freepik.com
Roșiile românești nu apar timpuriu
Foto: Freepik.com
Fosta mină de grafit de la Baia de Fier, județul Gorj
Foto: Freepik.com

Preţul aurului a ajuns, luni, la un nou maxim istoric

Cotaţia aurului a atins un nivel record.

Donald Trump / Foto: Casa Albă
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Tehnologia bateriilor se pregătește de un salt major,...

China, UE / sursa foto: Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Banca Națională a României
Grup de oameni sar fericiti / Foto: Freepik

România are, de duminică seara, un nou milionar în euro

Un român norocos s-a trezit milionar, de duminică seara.

Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr
Bani / FOTO: Freepik

pixel