Scandalul Epstein: Trump mută presiunea către Clinton și Summers

Autor: Georgel Simionică
Data actualizării:
Data publicării:
Donald Trump
Donald Trump
Președintele american Donald Trump a anunțat că va solicita Departamentului de Justiție și FBI să declanșeze investigații ample privind relațiile lui Jeffrey Epstein cu JPMorgan Chase, dar și cu foști lideri ai Partidului Democrat, inclusiv Bill Clinton, Lawrence Summers și miliardarul Reid Hoffman. Anunțul vine într-un moment sensibil, în care propriile sale legături cu Epstein revin în atenția publică după publicarea unor documente interne din Congres.

Trump încearcă să mute atenția de pe propriile sale conexiuni cu Epstein

Declarația președintelui a fost postată pe platforma Truth Social, la doar câteva zile după ce Congresul american a făcut publice noi documente care includ e-mailuri în care Epstein îl menționa explicit pe Trump, susținând că acesta ar fi avut cunoștință despre activitățile sale ilegale și că ar fi petrecut timp în reședința lui.

Aceste dezvăluiri au alimentat controverse majore, inclusiv în rândul unor susținători apropiați ai taberei MAGA, care cer clarificări. În replică, Trump a încercat să întoarcă discuția către figuri marcante ale Partidului Democrat și către JPMorgan, bancă a cărei relație cu Epstein a fost investigată în trecut.

Solicitarea către Departamentul de Justiție: anchete extinse asupra democraților și JPMorgan

În mesajul său, Trump a anunțat că îi va cere procurorului general Pam Bondi, Departamentului de Justiție și FBI să investigheze conexiunile lui Epstein cu:

  • fostul președinte Bill Clinton

  • fostul secretar al Trezoreriei, Lawrence Summers

  • miliardarul și finanțatorul Reid Hoffman

  • JPMorgan Chase

Trump afirmă că există documente potrivit cărora aceștia ar fi petrecut perioade semnificative alături de Epstein, inclusiv vizite pe insula privată a acestuia. Nici Clinton, nici Summers și nici Hoffman nu au comentat până acum declarațiile.

JPMorgan: relația cu Epstein a fost o greșeală, dar banca respinge orice implicare

JPMorgan a reacționat printr-un purtător de cuvânt, spunând că regretă orice asociere cu Epstein, însă subliniază că banca nu l-a ajutat în comiterea crimelor sale. Instituția susține că autoritățile americane aveau informații incriminatoare pe care nu le-au împărtășit băncilor și reamintește că a încheiat relația cu Epstein în 2013, la cinci ani după condamnarea acestuia din 2008 pentru abuz asupra unui minor.

Citește și: Casa Albă sub presiune după publicarea memo-ului DOJ privind moartea lui Epstein

În 2023, banca a plătit 75 de milioane de dolari pentru a soluționa un proces intentat de Insulele Virgine ale SUA, după ce anchetele au scos la iveală detalii despre tranzacțiile și sprijinul logistic de care Epstein s-a bucurat ani la rând.

Documentele publicate de Congres reaprind controversele

Noul val de documente include e-mailuri în care Epstein sugera că Trump ar fi cunoscut „fetele” traficate și că ar fi petrecut „ore întregi” în casa sa. Deși afirmațiile nu sunt confirmate, acestea au alimentat o polemică amplă și au declanșat reacții critice chiar în interiorul taberei republicane.

Pe fondul acestor dezvăluiri, Trump recurge din nou la strategia de a cere anchete împotriva adversarilor săi politici, repetând rețeta utilizată de-a lungul mandatului.

Departamentul de Justiție respinge acuzațiile de ingerință politică

În trecut, Departamentul de Justiție a respins acuzațiile potrivit cărora ar fi influențat politic investigații privindu-l pe Epstein sau pe alte persoane asociate acestuia. DoJ și FBI au anunțat anul acesta că nu există un așa-numit „client list” și că nu s-au identificat dovezi credibile privind un presupus șantaj asupra unor persoane publice.

Cu toate acestea, în mandatul actual, DoJ a emis inculpări împotriva unor critici ai lui Trump, precum fostul director FBI James Comey, procurorul general al statului New York, Letitia James, și fostul consilier pentru securitate națională John Bolton — toți pledând nevinovat.

Postarea lui Trump privind chestiunea Epstein nu a primit încă un răspuns oficial din partea DoJ sau FBI.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Incendiul de la barul La Constellation din stațiunea elvețiană Crans-Montana
Incendiu la barul Constellation din Crans-Montana, Elveția / Foto: Poliția Cantonului Valaisanne

Român dispărut după incendiul devastator din Crans-Montana

Ambasada României la Berna este în contact cu familia...

O femeie vorbește într-un apel video / Foto: Freepik
Mină de cărbune / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Taxe și impozite
Victor Negrescu / Foto: Parlamentul European
Copii la școală
Mina de cupru Mantoverde din Chile
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Centru de date / Foto: Freepik
Warren Buffett / FOTO: Facebook
Parlamentari
Bani
Hoții au forat prin armături și betoane ca să ajungă la casetele de valori / Foto: Poliția germană
Incendiu la barul Constellation din Crans-Montana, Elveția / Foto: Poliția Cantonului Valaisanne
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Steagurile Bulgariei și Uniunii Europene

Bulgaria intră în zona euro, România rămâne pe margine

Bulgaria a devenit oficial, de la 1 ianuarie 2026, al...

Un bărbat la benzinărie / Foto: Freepik
Calendar / Foto: Freepik
Bani. Freepik.com
București / Foto: DCBusiness

Bilanț 2025: 10 evenimente care au marcat România

2025 a fost anul în care multe dintre dezechilibrele...

Ilie Bolojan
Ro e-TVA

Ce se întâmplă cu Ro e-TVA în 2026

Guvernul suspendă aplicarea mecanismului RO e-TVA până la finalul anului...

Euro și dolarul au ajuns aprape de paritate

pixel