Bogaţii planetei au câştigat 14 milioane de dolari pe zi, anul acesta. Cu cât a crescut averea lui Elon Musk şi Mark Zuckerberg

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Dolari. Foto: Pexels.com
Dolari. Foto: Pexels.com
Bogaţii planetei au devenit şi mai bogaţi în 2023.

Potrivit Bloomberg, cei 500 de oameni cei mai bogați de pe planetă au înregistrat o creștere a averilor lor cu 852 de miliarde de dolari în prima jumătate a anului curent. Conform datelor analizate de Bloomberg Billionaires Index, fiecare membru al indexului a obținut în medie câștiguri de 14 milioane de dolari în fiecare zi timp de ultimele șase luni. Aceste cifre arată că primul semestru din 2023 a fost cel mai profitabil pentru miliardari de la anul 2020, când economia mondială s-a redresat după impactul provocat de pandemia COVID-19.

Aceste câștiguri au coincis cu o creștere generală a piețelor de valori, pe măsură ce investitorii au depășit efectele majorărilor dobânzilor impuse de băncile centrale, tensiunile din Ucraina și crizele băncilor regionale americane. Indicele bursier S&P 500 a înregistrat o creștere de 16%, iar indicele Nasdaq 100 a înregistrat o creștere de 39%, marcând cel mai bun prim semestru din istoria sa. Această creștere a fost stimulată de interesul investitorilor în domeniul inteligenței artificiale, care a susținut acțiunile din sectorul tehnologic.

Chiar dacă se vorbeşte încă despre o posibilă luptă în cuşcă între Elon Musk şi Mark Zuckerberg, directorul Tesla a fost primul când vine vorba de creşterea averii. Elon Musk, care este deja cel mai bogat om de pe planetă, şi-a sporit averea cu 96,6 miliarde de dolari în primul semestru al acestui an, în timp ce Zuckerberg, CEO-ul de la Meta Platforms, este mai bogat cu 58,9 miliarde de dolari.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Râul Corund se scurge în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Bancnote lei / sursa foto: Freepik.com / Vlad Ispas
Adrian Negrescu
Dosare
Sebastian Burduja
Factura. Freepik.com
Criză economică / Foto: Freepik

ASF se pregătește de noi scenarii de criză

ASF actualizează normele privind simularea situațiilor...

Ghișeu
Haine puse pe umerașe
Cărbune
Un agent al temutei ICE escortează o persoană pentru a fi expulzată / Foto: ICE
WhatApp / Foto: Freepik
Incendiu Grecia / Foto: iefimerida.gr / Facebook
Sediul ANRE
La benzinărie / FOTO: Freepik
Turkstream / Foto: botas.gov.tr
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Sebastian Burduja
Foto: Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu

Firme tip "conductă", în vizorul ANAF

Fraudă de 1,8 milioane de lei cu o firmă de tip...

Nicușor Dan, președintele României

Discuţii Nicuşor Dan - sindicate, la Palatul Cotroceni

Preşedintele Nicuşor Dan discută, în această dimineaţă,...

Conferință la BCE / FOTO: BCE
Documente ANAF. Freepik.com
Renault / FOTO: Unsplash
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Contabil / Foto: Freepik

ANAF clarifică o dilemă frecventă privind SAF-T

Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...


pixel