British Petroleum primeşte o lovitură de 25,5 mld. dolari din cauza ieşirii de pe piaţa rusă

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Leul s-a depreciat, luni, în raport cu euro, dar a crescut faţă de dolarul american
Leul s-a depreciat, luni, în raport cu euro, dar a crescut faţă de dolarul american
Gigantul energetic britanic British Petroleum (BP) a raportat pierderi de 25,5 miliarde de dolari în urma deciziei de a renunţa la participaţia de 19,75% la grupul petrolier rus Rosneft, relatează MarketWatch.

În consecinţă, BP a înregistrat o pierdere netă de 20,38 miliarde de dolari în T1/2022, de la un profit de 2,33 miliarde de dolari în T4/2021.

Totuşi, profitul subiacent al costului de înlocuire, indicele preferat al companiei, a crescut de la 4,07 miliarde de dolari la 6,25 miliarde în primul trimestru, reflectând un profit uriaş datorat tranzacţiilor cu petrol şi gaze. Piaţa se aştepta, în medie, ca BP să ajungă în acest sens la 4,49 miliarde de dolari.

Acţiunile BP listate la Londra creşteau cu 3% la două ore de la începutul şedinţei de tranzacţionare de astăzi.

Cash flow-ul operaţional a crescut de la 6,12 miliarde la 8,21 miliarde de dolari, iar datoriile nete au scăzut de la 30,6 miliarde de dolari la 27,46 miliarde.

Veşti proaste pentru românii cu rate. ROBOR la trei luni a ajuns la 5,07%

BP a anunţat un dividend de 5,46 cenţi per acţiune în primele trei luni ale anului, în linie cu perioada anterioară, şi un program de răscumpărare de acţiuni de 2,5 miliarde de dolari, care urmează să se încheie înainte de publicarea rezultatelor din T2/2022. În T1 de anul acesta, societatea a răscumpărat acţiuni de 1,6 miliarde de dolari.

BP continuă să prognozeze o creştere stabilă a producţiei în 2022, în pofida exit-ului din Rusia.

Anul acesta, acţiunile BP s-au apreciat cu 15%, crescând cu 30% în ultimele 12 luni, potrivit Mediafax.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Alexandru Nazare
Lan de grâu / FOTO: Unsplash

România, cel mai mare exportator de grâu moale din UE

Exporturile de grâu moale ale Uniunii Europene de la...

Revolut, pe cale să dea o lovitură istorică

Unicornul european Revolut își ridică miza: vrea...

Chatgpt. Freepik.com

ChatGPT se transformă în browser şi ar putea schimba totul

OpenAI pregătește lansarea unui browser AI care...

Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă
Donald Trump
Contabil / Foto: Freepik
Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness
Freepik.com
Avion Boeing / FOTO: Unsplash
Foto: NVIDIA
Freepik.com

Dispută europeană pe seama Cubului Rubik

Producătorul Cubului Rubik, înfrânt în instanță: UE...

Freepik.com
Eximbank
Alexandru Nazare la condilul ECOFIN
Cursul valutar al zilei
Codul fiscal se modifică / Foto: Freepik
Bani / Foto: DCBusiness
TVA
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Alexandru Nazare
ROBOR a început să scadă
Reciclarea sticlelor de plastic / Foto: Freepik
Cupru / Foto: Freepik

Piața metalelor, în șoc! Trump impune 50% tarif pe cupru

Prețul cuprului a înregistrat marți cea mai mare...

Caniculă
Se schimbă impozitul pe profit / Foto: Freepik

pixel