Bruxelles cere statelor membre raționalizarea gazelor. Ce măsuri sunt vizate

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Se dorește reducerea consumului de gaze
Se dorește reducerea consumului de gaze
Comisia Europeană va încuraja statele membre ale UE să își reducă nevoile de gaze prin încurajarea industriilor să folosească mai puțin gaz, potrivit unui proiect de document consultat miercuri de Reuters, o măsură menită să prevină posibilele reduceri suplimentare ale livrărilor din Rusia.

Bruxelles-ul se teme de noi restricții asupra exporturilor de gaze rusești, o posibilitate care ar putea arunca economiile în recesiune, potrivit Fondului Monetar Internațional (FMI).

Planul executivului UE, care urmează să fie prezentat la 20 iulie, va solicita statelor membre să instituie stimulente financiare pentru ca industria să reducă consumul de gaze și să utilizeze combustibili alternativi în fabrici și centrale electrice, organizând în același timp campanii de informare a consumatorilor pentru a limita utilizarea aparatelor de încălzire și de aer condiționat.

Potrivit documentului, care ar putea suferi modificări până la data publicării, măsurile pentru industrie ar putea include licitații pentru a încuraja marii consumatori de gaze să își limiteze consumul în schimbul unor compensații.

Acționând acum, Bruxelles-ul urmărește să se asigure că o cantitate cât mai mare de gaz rămâne în rezervă pentru iarnă, când cererea casnică atinge cote maxime.

Gospodăriile europene sunt "consumatori protejați" în conformitate cu normele blocului comunitar, ceea ce înseamnă că vor fi ultimii afectați în cazul în care vor fi introduse restricții la gaze.

"O acțiune comună timpurie la nivel european în acest moment critic pentru procesul de stocare va reduce necesitatea unei posibile reduceri mai dureroase a cererii mai târziu în timpul iernii, în cazul în care fluxurile din Rusia vor fi perturbate", se arată în document.

Comisia Europeană a refuzat să comenteze informația.

În prezent, stocurile de gaze ale UE sunt pline în proporție de 62%, cu mult sub obiectivul Bruxelles-ului de 80% până în noiembrie.

Înainte de războiul din Ucraina, Rusia furniza UE aproximativ 40% din necesarul său de gaze naturale. Potrivit documentului, livrările rusești sunt acum cu 30% sub nivelul mediu înregistrat în perioada 2016-2021.

De la începutul războiului, la 24 februarie, Moscova a redus sau a întrerupt livrările de gaz către 12 state membre, pedepsind unele țări pentru că au refuzat să facă plăți în ruble, pe fondul sancțiunilor economice occidentale împotriva Rusiei.

Citește și: Gazele s-au scumpit cu aproape 90% în ultimul an, iar combustibilii cu 41%

Gazele s-au scumpit cel mai mult în ultimul an, în condiţiile în care tarifele au fost mai mari cu 89,5% în luna iunie a acestui an faţă de iunie 2021, potrivit datelor publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică.

În topul mărfurilor nealimentare care au consemnat cele mai mari creşteri de preţ s-au aflat şi combustibilii, cu un avans al preţurilor de 41,32% în iunie 2022 faţă de iunie 202, şi energia electrică - plus 17,05%.

Alimentele care s-au scumpit cel mai mult în intervalul de referinţă au fost uleiul comestibil, cu creşteri de preţ de 49,71%, cartofii - 42,18% şi făina - 33,16%.

În sectorul serviciilor, cel mai mult s-au scumpit transportul aerian - 29,13%, apă, canal salubritate - 19,44% şi serviciile poştale - 15,94%.

De la lună la lună, în iunie cele mai importante creşteri ale preţurilor au fost consemnate la ulei - 7,33%, servicii de transport aerian - 6,24% şi combustibili - 3,22%.

Luna trecută au fost produse alimentare care s-au ieftinit, cartofii cel mai mult, cu 10,32%, şi fructele proaspete, cu 2,5%. De asemenea, datele INS arată că tarifele la energie electrică au fost mai mici cu 1,19% iar la servicii de poştă şi telecomunicaţii cu 0,01%.

Rata anuală a inflaţiei a urcat la 15,1% în luna iunie a acestui an, de la 14,5% în mai, în condiţiile în care preţurile mărfurilor nealimentare au urcat cu 17,92%, cele ale mărfurilor alimentare au fost mai mari cu 14,67%, iar serviciile au fost mai scumpe cu 7,81%, conform datelor publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică (INS).

BNR a majorat la 12,5% prognoza de inflaţie pentru finalul acestui an şi estimează o inflaţie de 6,7% pentru sfârşitul anului viitor. 

Rusia a redus debitele prin conducta Nord Stream 1, care a fost suspendată în această săptămână din cauza unei operațiuni de întreținere care durează zece zile. Cu toate acestea, guvernele, piețele și industria sunt îngrijorate de faptul că Moscova ar putea întârzia redeschiderea conductei din cauza crizei ucrainene. Citește mai mult AICI

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de la București / FOTO: Facebook
Bursa de la New York / Foto: Unsplash

Creșterea economică a SUA a încetinit

Creșterea economică a Statelor Unite a încetinit în...

Ministerul Finanțelor
Donald Trump
Sute de joburi pentru români / Foto: Freepik

Revin cardurile de energie. Anunţ după şedinţa de Guvern

Românii cu venituri reduse vor primi, din nou,...

Grecia
Foto ilustrativ, pexels.com

Erupţia Vezuviului a transformat creierul unui om în sticlă

Creier transformat în sticlă: Descoperirea șocantă din...

Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
George-Sergiu Niculescu
Deficit bugetar
BNR
Oameni pe stradă / Foto: Arhiva DCBusiness
Rusal / FOTO: Site-ul oficial al companiei

Rușii intră puternic în cursa pentru metale rare

Este o mișcare strategică a Moscovei.

Benzinărie
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr
Austan Goolsbee / FOTO: Pagina oficială de Facebook a FED of Chicago

SUA: Fed nu judecă inițiativele politice, „se adaptează”

Banca centrală a Statelor Unite trebuie să își adapteze...

Grafic bursier / FOTO: Freepik
Rolls Royce / FOTO: Wikipedia

Rolls-Royce continuă să prindă altitudine

Creștere puternică a profitului.

Chimist / FOTO: Freepik
Depozit eMag
Argint / FOTO: Unsplash

Argintul va crește cu 118%: Previziunile unui om deștept

Robert Kiyosaki, celebrul autor al bestsellerului de...

Bogdan Stan / Foto: Agerpres / Silviu Matei
Regele Marocului / FOTO: Captură ecran

Regele Marocului, îndemn neobișnuit adresat populației

Așa ceva nu s-a mai întâmplat din 1996.

Știrile dimineții
Euro / FOTO: Freepik

pixel