Bugetarii nu vor mai avea zile libere suplimentare. De ce

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
La fel ca lucrătorii din privat
La fel ca lucrătorii din privat
Începând cu 2020, Guvernul trebuie să stabilească anual, până în data de 15 ianuarie, zilele libere suplimentare de care beneficiază bugetarii în următoarele 12 luni. Termenul legal a trecut însă, ceea ce înseamnă că, practic, bugetarii nu se vor mai putea bucura de vestitele ”punți”, adică nu vor avea libere suplimentare.

Anul trecut, Legea nr. 153/2019 a venit cu o nouă obligație a Guvernului; stabilirea anuală a liberelor suplimentare pe care le vor primi lucrătorii la stat în anul în curs până cel mai târziu la jumătatea lunii ianuarie.

Având în vedere că termenul limită pentru luarea unei decizii în acest sens a trecut, bugetarii vor beneficia în 2020 doar de liberele legale pentru toți salariații, nu și de unele suplimentare. Cu excepția punții din 3 ianuarie 2020, liberele legale din acest an pică fie în timpul weekendului (sâmbătă sau duminică), fie în completarea weekendului (vineri, luni sau chiar luni și marți).

Citește și Concediu de odihnă 2020. Ce trebuie să știe fiecare salariat

Motivul pentru care a apărut această schimbare este predictibilitatea muncii din sectorul public, care să ajute bugetarii (să-și programeze și organizeze minivacanțele), firmele private (care au obligații legale de îndeplinit în relația cu statul), dar și firmele sau operatorii din turism.

Anterior, liberele suplimentare ale bugetarilor erau stabilite de la caz la caz, de cele mai multe ori, cu puțină vreme înainte de venirea lor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Hârtii, documente, acte
Gaze / Foto: Unsplash
Bursa / sursa foto: Freepik.com / pongpun
Acord comercial Canada - China
Lingou de aur
Agent ICE amenință presa cu arma în timpul evacuării dintr-un hotel unde erau cazați / Foto: Captură video
Ministerul de Finanțe
Avioane Craiova / Foto: Alex Micsik / Agerpres
Teren agricol / Foto: Freepik
Să ierți pe cineva de datorii înseamnă să nedreptățești

Mii de români scapă de datorii. Cine e vizat

Mii de români scapă de datorii. Cine poate beneficia și...

drone - FOTO: Freepik@kjpargeter
Lapte praf / Foto: Freepik
Donald Trump - FOTO: Agerpres

Piața bursieră în SUA 2026. Început slab pentru Trump

S&P 500 a crescut, dar nu la fel de spectaculos ca...

Cod fiscal / Foto: Freepik
Donald Trump / Foto: Casa Albă
firme inchise - FOTO: Freepik@EyeEm
ANAF
Jensen Huang, CEO Nvidia

China deschide robinetul importurilor de cipuri Nvidia?

Autoritățile chineze au transmis celor mai mari companii...

Documente ANAF. Foto: AI - Freepik.com
doicesti - FOTO: Bogdan Ivan@Facebook
Acordul UE-Mercosur nu poate intra în vigoare fără CJUE și Parlamentul European - FOTO: Freepik
Judecător / Foto: Freepik
Dumitru Chisăliță / Foto: Cristian Nistor / Agerpres
Nicușor Dan - FOTO: Agerpres
Emmanuel Macron la Davos a purtat o pereche de ocherali de soare din cauza unei afecțiuni oculare / Foto: WEF / Flickr
UE. Foto: Freepik.com
consiliul pentru pace - FOTO: Agerpres
Chatgpt. Freepik.com
Economii. Sursa: Freepik.com

pixel