Decembrie fierbinte pentru mediul de afaceri din România
Finalul de an aduce o avalanșă de schimbări fiscale, iar...
Bulgaria se aşteaptă în sezonul de iarnă la peste două milioane de vizitatori străini, a declarat ministrul Turismului, Evtim Miloshev, într-un interviu acordat postului de televiziune Nova TV, informează Novinite.
Numărul total de vizite străine ar urma să depăşească 3,2 milioane, inclusiv permisele de tranzit şi cele de o zi, a adăugat oficialul bulgar.
Pe ansamblul acestui an, sectorul turismului a înregistrat o creştere generală de aproximativ cinci procente în privinţa volumului produselor turistice. Miloshev şi-a exprimat optimismul că 2024 va fi cel mai bun an de până acum pentru turismul din Bulgaria. El a scos în evidenţă modificarea locurilor din care sosesc vizitatorii străini, în contextul efectelor războiului din Ucraina şi a conflictelor din Orientul Mijlociu. În prezent, Bulgaria atrage în special turişti din România şi Polonia, cei din Marea Britanie fiind de asemenea aşteptaţi în această iarnă. Ministrul Turismului a atras atenţia că vizitatorii străini vin în Bulgaria din ţările vecine iar Balcanii au potenţialul de a se promova ca un brand şi o destinaţie unificată, atrăgând interesul vizitatorilor din străinătate, inclusiv din Orientul Îndepărtat.
Rumen Draganov, director în cadrul Institutului pentru Analize şi Evaluări în Turism (IAAT), anunţase că până la finalul lunii septembrie 10,7 milioane de cetăţeni străini au intrat în ţară, depăşind cifrele din 2019 cu 200.000.
Draganov a confirmat că previziunile se îndeplinesc, în condiţiile în care în lunile octombrie, noiembrie şi decembrie se înregistrează creşteri solide ale numărului de turişti. El a observat o creştere a activităţii turistice pe străzi, iar programul zborurilor la Aeroportul din Sofia este mai extins decât în ultimele trei luni din 2019.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Finalul de an aduce o avalanșă de schimbări fiscale, iar...
România pierde patru miliarde...
De Ziua Națională, în timp ce România își celebrează...
Instituțiile publice primesc un...
Ziua de 1 Decembrie nu este...
Antreprenorii din agricultură...
Fluviul Dunărea va înregistra...
Banca Națională a României...
Elvețienii au respins duminică,...
ANAF a pus în dezbatere publică...
Activele Pilonului II au urcat...
Argintul urcă la un nou maximum...
Preşedintele Franţei, Emmanuel...
Numărul total al cardurilor active din România a ajuns,...
Elveţienii sunt chemaţi...
Cod galben de inundaţii în şase...
ANAF a publicat în transparență proiectul de ordin care...
Pachetul doi de măsuri fiscale...
UE deblochează legea pentru...
Peste 6.500 de avioane A320...
Guvernul schimbă HG 1096...
Europa se află în fața unei...
Produsele românești domină...