Bursa de la București a înregistrat o pierdere de 908,6 milioane de lei

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
O zi nehotărâtă pe Bursă
O zi nehotărâtă pe Bursă
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a pierdut 908,6 milioane de lei din capitalizare, respectiv 0,41%, în această săptămână, iar valoarea tranzacţiilor cu acţiuni a înregistrat o scădere cu 12,16%, în comparaţie cu săptămâna anterioară.

Potrivit datelor publicate de BVB, consultate de AGERPRES, capitalizarea bursieră a ajuns la 220 miliarde de lei în perioada 18 - 22 octombrie 2021, de la 221 miliarde de lei consemnate în săptămâna 11 - 15 octombrie 2021.

Tranzacţiile cu acţiuni au generat un rulaj de 207,550 milioane de lei în această săptămână, în scădere de la 236,287 milioane de lei, în perioada anterioară.

Cea mai bună zi de tranzacţionare la BVB a fost joi, 21 octombrie, când s-a înregistrat un rulaj de 53,069 milioane de lei, iar cea mai slabă zi, marţi, 19 octombrie, cu o valoare a tranzacţiilor de 30,244 milioane de lei.

Indicele principal al Bursei de Valori Bucureşti - BET - a închis săptămâna la 12.812,97 puncte.

Citește și: Radu Hanga (BVB): Bursa românescă înregistrează o nouă decolare

Acţiunile Băncii Transilvania au fost cele mai lichide titluri pe segmentul principal al Bursei de la Bucureşti, generând tranzacţii de 64,847 milioane de lei şi o scădere de preţ cu 1,72%.

În topul tranzacţiilor se mai află titlurile OMV Petrom, cu schimburi de 21,350 milioane lei (1,04%), urmate de acţiunile Fondului Proprietatea, cu tranzacţii de 20,670 milioane de lei şi o scădere de preţ de 2,44%.

Cele mai importante creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de acţiunile Sinteza (+20,43%), Medlife (+12,85%) şi Aerostar (+11,87%).

La polul opus, scăderi importante au fost consemnate de acţiunile Comcm, care au înregistrat un declin de 14,35%, urmate de cele ale Condmag (-10,53%) şi ale Grupului Industrial Electrocontact (-4,05%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Mercosur / Foto: Freepik
Distrugeri provocate de bombardamentele rușilor
Reclamele false umplu buzunarele Meta
Bancnote, euro / Foto: Freepik
Prețurile la alimente au explodat / Foto: Freepik

Eurostat: Consumul din România s-a prăbușit

Volumul comerţului cu amănuntul a crescut cu 2,3% în...

Consumatorii din Alba au fost reconectați la rețeaua electrică
Georgia Meloni
Elon Musk
Bursa de Valori București

BVB închide pe verde, dar cu frâna trasă la tranzacții

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în creştere pe...

Case de schimb valutar
Florin Barbu
Situatie ingrijoratoare. Foto: Freepik.com
Finante. Freepik.com
Gaze naturale /FOTO: Freepik
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
O femeie se uită nemulțumită la telefonul său / Foto: Freepik

SMS-urile care te pot lăsa fără bani sau conturi

Atenţionare privind tentativele de fraudă prin metoda...

Supermarket. Freepik.com
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Fermieri / sursa foto: Wikimedia Commons

Agricultorii protestează cu cartofi prăjiți la Bruxelles

Agricultorii și crescătorii de animale din sindicatul...

Dosar. Foto: Pexels.com

Cu cât ar fi trebuit să crească pensiile în 2025 şi 2026

Sindicaliştii Cartel Alfa explică cu cât ar fi trebuit...

Platforma marina / Foto: Freepik
Platformă marină / Foto: Freepik
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
ISU a trimis generatoare în zonele afectate de ninsoare / Foto: ISU ALba
Protest în Iran / Captură video

pixel