Bursa de Valori București închide pe roșu. Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Transilvania Construcţii

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Bursa de Valori București
Bursa de Valori București
Bursa de la Bucureşti a închis în scădere pe toţi indicii şedinţa de tranzacţionare de miercuri, iar valoarea schimburilor a ajuns la 39,04 milioane lei (8,27 milioane euro), din care 37,7 milioane lei (7,98 milioane euro) tranzacţii cu acţiuni. 

Indicele BET, care indică evoluţia celor mai lichide 16 companii cu excepţia SIF-urilor, a înregistrat o depreciere de 0,70%, până la 9.052,10 puncte. 

Indicele BET Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat o scădere de 0,69%, în timp ce BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a coborât cu 0,43%. 

Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut 0,63% din valoare, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, a închis pe minus cu 0,73%. 

Bursa de Valori București închide pe creștere. Valoarea schimburilor a ajuns la 7,09 mil. €

Indicele BET-FI al SIF-urilor a închis în scădere cu 0,19%. 

Pe Piaţa Reglementată, acţiunile Banca Transilvania au fost cele mai tranzacţionate, generând schimburi de 8,14 milioane de lei, urmate de titlurile Fondul Proprietatea (7,14 milioane de lei) şi BRD - Groupe Societe Generale (2,07 milioane de lei). 

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Transilvania Construcţii, care s-au apreciat cu 7,84%, Electromagnetica (plus 4,21%) şi Prodplast (plus 4,17%). 

Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de acţiunile Carbochim, în scădere cu 12,86%, Bermas (-6,06%) şi Aages (-4,91%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Factura. Freepik.com
Euro / FOTO: Freepik

România va putea tipări bancnote euro

România va dispune, până la sfârşitul acestui an, de...

Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

La benzinărie / FOTO: Freepik

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu
freepik.com
Freepik.com
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik
Freepik.com
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Inundații / Foto: IGSU
Donald Trump
Freepik.com
Freepik.com
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB

BVB a deschis pe verde şedinţa de tranzacţionare de vineri

Bursa de la Bucureşti a deschis cu creşteri pe...


pixel