Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 17 companii, înregistra o apreciere de 0,24%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, creştea cu 0,25%.
Bursa de la București a închis în scădere ședința de vineri
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, era în creştere cu 0,18%, în timp ce reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, s-a apreciat cu 0,13%.
Indicele BET-FI al SIF-urilor înregistra o apreciere de 0,29%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, se deprecia cu 0,05%.
Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Electromagnetica (+2,26%), Oil Terminal (+1,98%) şi Farmaceutica Remedia (+0,88%).
Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Nuclearelectrica (-0,62%), MedLife (-0,56%) şi OMV Petrom (-0,32%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Modificări în Guvernul Bolojan.
Transformări rapide ale...
Zi cu evoluții mixte pe piața valutară.
Piața globală a cuprului intră...
Aproape jumătate dintre români...
MADR plătește peste 263...
BVB, la început de şedinţă.
Cifre oficiale de la ANOFM.
Institutul Naţional de Statistică a publicat o analiză...
Un nou regulament european privind siguranța jucăriilor...
Salariaţii cu salariul de...
Întoarcerea lui Donald Trump la...
Un nou jucător atipic din Elveția surprinde piața...
Analistul economic Adrian...
ANAF schimbă regulile pentru analiza de risc.
Ministerul Finanţelor a...
Curs valutar – scădere pentru...
Noi liste cu dosare aprobate în...
Ziua de 22 decembrie este una...
Aurul a ajuns la o valoare...