BVB, creștere spectaculoasă: Valoarea tranzacțiilor aproape că s-a dublat!

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Bursa de Valori București
Bursa de Valori București
Bursa de la Bucureşti a închis în creştere şedinţa de miercuri, iar valoarea tranzacţiilor a urcat la 73,61 milioane de lei (aproape 14,8 milioane euro), de la 45,07 milioane de lei (9,06 milioane de euro) în şedinţa precedentă.

Principalul indice al Bursei de Valori Bucureşti, BET, care include cele mai tranzacţionate 20 de companii listate pe Piaţa Reglementată, a înregistrat o apreciere de 0,51%, până la 18.629,74 puncte, iar BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni de la Bursă, a închis cu un avans similar.

Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat o creştere de 0,52%, în timp ce indicele SIF-urilor, BET-FI, a închis pe plus cu 0,88%.

Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, s-a apreciat cu 0,41%, iar BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, a închis în urcare cu 0,12%.

Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, a consemnat o apreciere de 0,13%.

Cele mai lichide titluri au fost cele ale OMV Petrom, care au generat tranzacţii de 10,14 milioane de lei, urmate de acţiunile Băncii Transilvania - 6,11 milioane de lei şi ale Fondului Proprietatea - 4,22 milioane de lei.

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile STK Emergent (+6,61%), UCM Reşiţa (+6,09%) şi Societatea de Construcţii Napoca (+4,07%).

Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Carbochim (-3,06%), Promateris (-2,6%) şi Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (-2,26%). 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Tricolorul României
Dosare ANAF. Freepik.com
Liberty Galați, fostul Sidex
Casetă de valori / Foto: Freepik
Petroliști
Bani
Copii nu mai au acces pe rețele de socializare / Foto: Freepik
Barajul Paltinu
Argintul a avut cea mai proastă evoluție dintre metalele prețioase
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
O femeie folosește un ATM și se uită la telefonul său / Foto: Freepik

Tot mai puține ATM-uri, dar crește puternic rețeaua POS

Numărul total al cardurilor active din România a ajuns,...

Ploaie
Vot în Elveția / Foto: Freepik
Imaginea dezastrului / FOTO: Facebook DEER – Muntenia Nord
ANAF / Foto: Freepik

Impozitul suplimentar de 15%. Cum arată noua declarație ANAF

ANAF a publicat în transparență proiectul de ordin care...

Ghișeu
Cineva va citi toate conversațiile / Foto: Freepik
Wizz Air
Centrala de la Iernut / Foto: Romgaz
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu

Rosneft intră în zid: profitul s-a prăbușit cu 70% în 2025

Rosneft, cel mai mare producător de petrol al Rusiei, a...

Explozii în Marea Neagră / Foto: Twitter
JP Morgan / Foto: Ben Sutherland / Flickr

JP Morgan, prinsă între scandalul Epstein și Bitcoin

Banca americană JPMorgan se confruntă cu un val de...

Titluri de stat Fidelis
Bursă / Foto: Freepik

Bursa de Valori Bucureşti a închis săptămâna pe roşu

BVB a închis pe roşu ultima şedinţă de tranzacţionare a...


pixel