Nouă aplicație STB pentru achiziționarea biletelor. Cum funcționează VIDEO

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Biletele pot fi cumpărate cu o nouă aplicație
Biletele pot fi cumpărate cu o nouă aplicație
STB are o nouă aplicație care permite călătorilor să-și cumpere biletul de călătorie direct de pe telefon și elimină dependența de chioșcul de bilete.

Este vorna despre aplicația 24Pay care permite plata călătoriei cu telefonul mobil prin înrolarea cardului bancar. Securitatea tranzacției este asigurată prin tehnologia Mastercard/Visa. 

Pentru a utiliza aplicația 24Pay nu este necesară deținerea unui card de transport, iar biletele achiziționate prin intermediul aplicației sunt activate automat, după confirmarea tranzacției, fără a fi necesară validarea acestora la echipamentele din mijloacele de transport public.

Transport GRATUIT pe STB pentru specatorii care participă la EURO 2020

Titlul de călătorie achiziționat rămâne salvat în aplicație, în secțiunea “Istoric”, iar astfel poate fi prezentat spre verificare agenților de control.

Tarifele titlurilor de călătorie sunt cele prevăzute în oferta tarifară a STB SA, fără comision sau alte taxe, indiferent de tipul de card bancar utilizat.

Plata călătoriei trebuie realizată înainte de a urca în mijloacele de transport public, iar pentru a permite agenților de control să verifice biletul bateria telefonului este încărcată suficient pe tot parcursul călătoriei.

Aplicația poate fi descărcată gratuit direct din Google Play, App Store, App Gallery sau prin scanarea codului QR afișat în mijloacele de transport public.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dosare
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Factura. Freepik.com
Criză economică / Foto: Freepik

ASF se pregătește de noi scenarii de criză

ASF actualizează normele privind simularea situațiilor...

Bancnote lei / sursa foto: Freepik.com / Vlad Ispas
Ghișeu
La benzinărie / FOTO: Freepik
Turkstream / Foto: botas.gov.tr
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Sebastian Burduja
Foto: Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu

Firme tip "conductă", în vizorul ANAF

Fraudă de 1,8 milioane de lei cu o firmă de tip...

Nicușor Dan, președintele României

Discuţii Nicuşor Dan - sindicate, la Palatul Cotroceni

Preşedintele Nicuşor Dan discută, în această dimineaţă,...

Conferință la BCE / FOTO: BCE
Documente ANAF. Freepik.com
Renault / FOTO: Unsplash
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Contabil / Foto: Freepik

ANAF clarifică o dilemă frecventă privind SAF-T

Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...

Gaze naturale

România a importat cu 72% mai mult gaz în 2025

Producţia de gaze naturale utilizabile a României a...

Cariera Tismana

20 de hectare de pădure s-au surpat la mina Tismana

Deputatul Radu Miruţă (USR) anunţă că o alunecare de...

Bursa de Valori București
Pilonul III de pensii
Anker PowerCore 10000
Donald Trump la summitul G7 din 2028
Srâmtoare Ormuz
Platină

pixel