Așadar, lege spune că se pot asimila stagiului de cotizare perioadele necontributive, în care asiguratul:
a beneficiat de pensie de invaliditate,
a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar cu condiția absolvirii acestora cu diploma;
a satisfăcut stagiul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus pe durata legal stabilită;
a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
a beneficiat, în perioada 1 aprilie 2001- 1 ianuarie 2006 de indemnizații de asigurări sociale, acordate potrivit legii;
a beneficiat, începând cu 1 ianuarie 2005, de concediu pentru incapacitate temporară de muncă cauzata de accident de muncă și boli profesionale;
a beneficiat, începând cu 1 ianuarie 2006, de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani.
Astfel, cei care se încadrează în condițiile de mai sus beneficiază de punctaj lunar de 25% din salariul mediu brut lunar în perioadele respective.
Vârsta de pensionare. Decizie a Curții Constituționale
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România sub presiune energetică.
UE, pregătită de contraatac:...
Uniunea Europeană şi Mercosur au semnat sâmbătă la...
Ministrul Finanţelor explică de...
Ministrul Economiei, Irineu...
Autoritatea Vamală Română...
Două rame electrice regionale PESA sunt în curs de...
Paraguay găzduieşte ceremonia de semnare a acordului...
Moneda națională pierde teren...
Consumul total de energie...
Proiectul de ordonanţă privind...
RO e-Factura obligatoriu:...
Defecțiunile din termoficare...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Ratingurile suverane ale...
China a suspendat importurile de energie electrică din...
Undă verde de la Bruxelles:...
Mutările anului 2026 pe piaţa...
GAP-ul de TVA al României va...
Ultimele zile pentru depunerea...