Cât câștigă românii în 2025 și ce venit consideră suficient pentru a trăi fără griji
Aproape 40% dintre angajații...
Jake Sullivan, consilierul pentru Siguranţă Naţională al preşedintelui american Joseph Biden, a vorbit, miercuri, prin telefon, cu Nikolai Patruşev, secretarul Consiliului prezidenţial pentru Securitate din Rusia, despre invazia militară rusă în Ucraina şi despre acţiunile diplomatice.
"Consilierul pentru Siguranţă Naţională Jake Sullivan a vorbit astăzi cu generalul Nikolai Patruşev, secretarul Consiliului rus pentru Securitate, pentru a reafirma opoziţia fermă şi clară a Statelor Unite faţă de invazia neprovocată şi nejustificată a Rusiei în Ucraina", anunţă Preşedinţia SUA, potrivit unui comunicat postat pe site-ul propriu şi vizualizat de Mediafax.
"Jake Sullivan a transmis clar angajamentul SUA de a continua să impună costuri Rusiei, de a susţine suveranitatea Ucrainei şi integritatea teritorială a acestei ţări şi de a consolida flancul estic al NATO, prin coordonarea deplină cu aliaţii şi partenerii", precizează Casa Albă.
"Jake Sullivan i-a spus generalului Patruşev că, dacă Rusia este serioasă în privinţa diplomaţiei, atunci Moscova trebuie să înceteze atacurile asupra oraşelor ucrainene. Jake Sullivan l-a avertizat pe generalul Patruşev asupra consecinţelor şi implicaţiilor unei decizii ruse de a a folosi arme chimice şi biologice în Ucraina", a subliniat Casa Albă.
După incidentul de marți, când o jurnalistă a unui post important de televiziune din Rusia, a apărut cu o pancartă împotriva războiului din Ucraina, autoritățile de la Moscova au luat noi măsuri menite să reducă și mai mult la tăcere mijloacele de informare în masă din țara lui Putin.
Astfel, autoritatea rusă de reglementare a telecomunicaţiilor, Roskomnadzor, a blocat site-urile a cel puţin 13 media suplimentare, în contextul în care Moscova îşi înăspreşte controlul asupra informaţiilor publicate online despre conflictul din Ucraina.
Cunoscutul site de investigaţii Bellingcat, precum şi paginile de internet ale unor media locale ruse sau ale unor media rusofone cu sediul în Israel şi Ucraina erau inaccesibile miercuri în Rusia fără o reţea privată virtual (VPN), au constatat jurnaliştii de la AFP. Aceste site-uri apar acum pe lista oficială a sursele blocate de Roskomnadzor.
Printre noile media din Rusia blocate se numără site-ul independent Kavkaz-uzel.eu, care relatează despre Caucaz, precum şi un site regional cu sediul în Ural, la Perm - permdaily.ru.
Roskomnadzor a suspendat de asemenea accesul la două media rusofone cu sediul în Israel, unde trăieşte o importantă comunitate care a emigrat din fosta URSS: 9 TV Channel Israel (www.9tv.co.il) şi Vesty Israel (www.vesty.co.il).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Aproape 40% dintre angajații...
Creşterea taxelor fără o...
Curs valutar BNR, 2 iulie 2025.
Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...
Românii au cheltuit anul trecut...
ANAF a transmis o informare...
Asociaţia Română a Magazinelor...
Bursa de la Bucureşti a deschis...
Bugetarii ar trebui să...
Cifre oficiale de la INS...
Guvernul se află în criză de...
Ministrul Energiei, Bogdan...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...
Autoritatea de Supraveghere...
Compania britanică Nothing...
RAR avertizează că peste 85.000...
Ciprian Tătăruşanu, fostul...
Curs valutar BNR, 1 iulie 2025.
Germania vrea să salveze...
Activele nete ale celor 248 de...
UE cere eliminarea imediată a...