Cazul Caracal. Procurorul Cristian Popescu va fi pus sub învinuire

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Cazul Caracal a scos la suprafață multe nereguli
Cazul Caracal a scos la suprafață multe nereguli
Procurorul din Caracal, Cristian Ovidiu Popescu, care a stat până la ora 6 dimineața pentru a intra în casa lui Gheorghe Dincă, va fi pus sub învinuire de către procurorii Secției de investigare a infracțiunilor din justiție, alături de trei polițiști, au declarat pentru Mediafax surse judiciare.

Potrivit acestora, Secția pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție (SIIJ) va demara săptămâna viitoare urmărirea penală în cazul procurorului Cristian Ovidiu Popescu, de la Parchetul Judecătoriei Caracal, şi ale altor trei polițiști, în cazul din Caracal, urmând ca aceștia patru să fie citați ca suspecți în dosarul privind maniera în care au intervenit autoritățile în cazul Alexandrei Măceșanu.

La începutul lunii august, procurorul Cristian Ovidiu Popescu a fost suspendat din funcție. Vineri, Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt anunța că a declinat Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie cauza privind modul în care structurile Ministerului Afacerilor Interne au intervenit în cazul Alexandrei Măceşanu.

Citește și Crimele din Caracal. Soţia şi copiii lui Gheorghe Dincă au distrus probe

Pe 29 august, prim-procurorul Parchetului Judecătoriei Caracal, Cătălin Zăvoianu, a fost audiat aproximativ cinci ore la SIIJ în dosarul privind maniera cum procurorii și polițiștii au instrumentat cazul Caracal, după ce, pe 7 august, la aceeași Secție s-a prezentat și fostul adjunct din IPJ Olt Nicolae Alexe.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

BVB
La birou / FOTO: Freepik
Taxe / FOTO: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM
Leonardo Badea
1 Cent. Foto: Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness
Casă de schimb valutar
Microbuzele românești, prezentate la Bruxelles
Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Blocul din Rahova unde a avut loc explozia din cauza acumulării de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Documente ANAF. Foto: Freepik.com

Obligații majore pentru firme până pe 31 octombrie

ANAF așteaptă declarațiile SAF-T și formularele de TVA...

Combină agricolă recoltează grâul / Foto / Freepik
Donald Trump

Trump anunță reluarea testelor nucleare americane

Statele Unite vor relua testele nucleare pentru prima...

Muncitori pe șantier
Benzinărie Lukoil
Foto: Pexels.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Facturi. Foto: Freepik.com
Farmacie / Foto: Freepik
Tichete de masă / Foto: DCBusiness
Darea în plată

Darea în plată, atacată la CCR! Ce a decis Curtea

Curtea Constituțională a României a decis că Legea darii...


pixel