CCIR – Ambasada Australiei în România, cooperare  pentru consolidarea legăturilor comerciale bilaterale

Autor: Crişan Andreescu
Data publicării:
Președintele Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR), Mihai Daraban, a avut, în data de 2 septembrie a.c., o întrevedere oficială cu E.S. dna Alison Duncan, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Australiei în România, în vederea stabilirii unei relații de colaborare pe plan economic între cele două instituții.

„Chiar dacă există o distanță considerabilă între România și Australia, cele două state au o relație economică destul de susținută, în momentul de față, pe teritoriul țării noastre activând 891 de companii cu capital australian, cu un capital social subscris de 46,3 milioane de euro. De asemenea, la sfârșitul anului trecut, valoarea totală a schimburilor comerciale dintre cele două state a fost de 124,91 milioane euro, o sumă mult sub potențial, dar care poate fi majorată dacă luăm în calcul importanța și poziționarea Portului Constanța.

Astfel, mărfurile care intră prin Canalul Suez au nevoie de numai patru zile de navigație până în Portul Constanța, față de 13 zile de navigație până în Portul Rotterdam, ceea ce, evident, înseamnă costuri mai mici pentru exportatori. Nu în ultimul rând trebuie ținut cont de faptul că statele din Europa Centrală și de Sud-Est au avut în ultima perioadă o creștere economică susținută, fapt ce poate să se traducă prin noi oportunități de afaceri pentru investitorii australieni”, a declarat președintele CCIR, Mihai Daraban.

„România oferă oportunități semnificative pentru investiții și colaborări comerciale, în special în domenii precum tehnologia informației și infrastructura, economia românească având un potențial de creștere semnificativ. Există, în mod cert, un progres real al României în domeniul reformelor economice și al integrării în structuri internaționale, ceea ce înseamnă stabilitate economică și politică pentru atragerea de investiții externe. Astfel, este foarte important ca împreună cu CCIR să consolidăm actualele parteneriate economice între Australia și România, investitorii din ambele state putând beneficia de colaborări reciproce foarte avantajoase. Australia este un partener important în Pacific și are mare nevoie de un Acord de liber schimb similar cu cel dintre Uniunea Europeană și Noua Zeelandă”, a declarat Alison Duncan, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Australiei în România.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Mercosur / Foto: Freepik
Distrugeri provocate de bombardamentele rușilor
Reclamele false umplu buzunarele Meta
Bancnote, euro / Foto: Freepik
Prețurile la alimente au explodat / Foto: Freepik

Eurostat: Consumul din România s-a prăbușit

Volumul comerţului cu amănuntul a crescut cu 2,3% în...

Consumatorii din Alba au fost reconectați la rețeaua electrică
Georgia Meloni
Elon Musk
Bursa de Valori București

BVB închide pe verde, dar cu frâna trasă la tranzacții

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în creştere pe...

Case de schimb valutar
Florin Barbu
Situatie ingrijoratoare. Foto: Freepik.com
Finante. Freepik.com
Gaze naturale /FOTO: Freepik
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
O femeie se uită nemulțumită la telefonul său / Foto: Freepik

SMS-urile care te pot lăsa fără bani sau conturi

Atenţionare privind tentativele de fraudă prin metoda...

Supermarket. Freepik.com
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Fermieri / sursa foto: Wikimedia Commons

Agricultorii protestează cu cartofi prăjiți la Bruxelles

Agricultorii și crescătorii de animale din sindicatul...

Dosar. Foto: Pexels.com

Cu cât ar fi trebuit să crească pensiile în 2025 şi 2026

Sindicaliştii Cartel Alfa explică cu cât ar fi trebuit...

Platforma marina / Foto: Freepik
Platformă marină / Foto: Freepik
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
ISU a trimis generatoare în zonele afectate de ninsoare / Foto: ISU ALba
Protest în Iran / Captură video

pixel