Ce a discutat Ilie Bolojan cu sindicatele din învățământ

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Prim-ministrul Ilie Bolojan, consultări cu federațiile sindicale din învățământ

Prim-ministrul Ilie Bolojan și ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, au avut astăzi, la Palatul Victoria, o întâlnire de lucru cu reprezentanții Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, Federației Sindicatelor din Educație ”Spiru Haret” și Federației Naționale Sindicale ”Alma Mater”.
În cadrul consultărilor au fost analizate modul de implementare și efectele aplicării recentelor măsuri care au impact asupra sectorului educației, respectiv: creșterea normei didactice de predare cu două ore pe săptămână, creșterea efectivelor de elevi la clasă, modificarea tarifului pentru plata cu ora, finanțarea sistemului de învățământ.

”Este important să avem o discuție corectă, în care fiecare să ne susținem punctul de vedere. Măsurile luate de Guvern sunt fundamentate pe posibilitățile pe care le are în prezent bugetul României și pe realitățile din sistemul educației”, a afirmat premierul Ilie Bolojan la întâlnirea cu reprezentanții federațiilor sindicale din educație.

De asemenea, prim-ministrul a subliniat că majorarea normei didactice cu două ore săptămânal, respectiv de la 18 la 20 de ore pe săptămână, plasează România în media europeană din acest punct de vedere. ”Va fi mai multă muncă pentru aceeași bani. Aceasta este realitatea. Suntem însă deschiși să facem simplificări în sistemul de învățământ pentru ca timpul și energia cadrelor didactice să se concentreze asupra actului educațional”, a menționat prim-ministrul Ilie Bolojan.

Șeful Executivului a solicitat Ministerului Educației și Cercetării să facă analize cu privire la punerea în aplicare a noilor reglementări și, acolo unde apar probleme, să propună soluții punctuale pentru remedierea acestora.

La întâlnirea de lucru de la Palatul Victoria, împreună cu prim-ministrul Ilie Bolojan și cu ministrul Daniel David au mai participat, din partea Guvernului, secretarii de stat din Ministerul Educației și Cercetării, Sorin Ion și Gigel Paraschiv.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Freepik.com
Contabili și economiști / FOTO: Facebook
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Ce a discutat Ilie Bolojan cu sindicatele din învățământ

Prim-ministrul Ilie Bolojan, consultări cu federațiile...

Dosare SAF-T / Foto: DCBusiness
Leva / Foto: Oana Pavelescu
Hidroelectrica
Oameni pe strada

FT: România riscă să repete colapsul din 2010

Guvernul de la București a dat startul austerității cu...

O femeie își alimentează masina la o benzinărie / Foto: Freepik
Sediul PSD din Sos. Kiseleff
Banca Națională a României
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Cuplu calculează cheltuieli / Foto: Freepik
Canicula / Foto: MTI
Fermieri / Foto: Freepik
Mo Gawdat / Foto: Boma France / Flickr
Președintele SUA vrea evacuarea din Capitala țării a persoanelor fără adăpost / Foto: Phil Roeder / Flickr
Vedere aeriană a unei localități / Foto: Freepik
Trafic auto intens / Foto: Freepik
Showroom auto / Foto: Freepik
Impozite și taxe / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei depăşesc toate estimările

Exporturile Chinei au depăşit estimările luna trecută,...

Firmele româneşti pot folosi Ciprul ca bază pentru afaceri în regiune / Foto: Pexels

pixel