Ce este programul NetZero Cities și cum va îmbunăți nivelul de trai din România

Autor: Vlad Roibu
Data actualizării:
Data publicării:
Foto: Pexels.com
Foto: Pexels.com
EXCLUSIV
În cadrul ultimei emisiuni dedicate dezvoltării și digitalizării difuzată pe DCNews și DCBusiness, au fost invitați patru reprezentanți ai unui proiect pregătit să schimbe modul de a conviețui în orașele din România.

Astfel, unul dintre reprezentații proiectului menit să reducă emisiile de gaze cu efect de seră din orașele României, conf. dr. ing. Răzvan Crăciunescu de la Universitatea Politehnică din București, a vorbit despre oportunitățile pe care le pune la dispoziție NetZero Cities atât pentru unitățile administrativ-teritoriale cât și pentru companii.

”Proiectul NetZero Cities reprezintă de fapt centrul național de competență pentru dezvoltarea orașelor inteligente, neutre climatic. În PNRR s-a adăugat o componentă de finanțare pentru cinci misiuni ale UE. Una dintre ele este legată de climă. Centrul nostru este format de către un consorțiu alcătuit din Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București în parteneriat cu alte cinci universități, printre care și Universitatea Tehnică de Construcții din București, plus alte cinci IMM-uri și două companii mari, astfel încât să avem o îmbinare între mediul academic, cercetare dar și mediul privat pentru a duce soluțiile spre piață. Rolul major al centrului este tocmai acesta, să avem soluții pe care reușim să le transferăm spre piață și care ulterior să fie luate de actori privați dar mai ales de actori publici, cum sunt primăriile, care au nevoie de astfel de soluții pentru că își doresc să îmbunătățească viața cetățenilor, ca orașele să devină neutre climatic”, a mai spus reprezentantul NetZero Cities.

Proiectul are deja în abordare o perspectivă prin care va schimba modul în care cetățenii unor orașe românești vor putea trăi și respira mai curat. Implicarea se va face sistematic, pe cinci paliere, pentru un rezultat scontat.  

”Principalele trei orașe cu care am plecat la drum au fost Suceava, Cluj-Napoca și Sectorul 2 din București pentru că ele au câștigat o competiție în cadrul UE prin care până la sfârșitul lui 2030 ar trebui să atingă această neutralitate climatică. Noi ar trebui să le oferim soluții pe cinci mari componente. Una este zona de guvernanță, de politici publice și metodologii, a doua este zona de mediu și energie, în acest caz, de exemplu, îi ajutăm prin a face un inventar al tuturor surselor de energie și care este ponderea lor din punct de vedere al neutralității climatice și cum putem să îmbunătățim acest lucru, mai este zona de clădiri inteligente și sustenabile, o zonă de mobilitate inteligentă, aici știm că este o problemă pe partea de transport, mai ales că toată lumea își dorește să vină în orașe. În final, toate aceste proiecte se vor uni în campusul Politehnicii pentru a face o demonstrație tocmai pentru ca primăriile sau alți actori privați să vadă cum ar putea să implementeze aceste soluții în comunitățile lor”, a mai spus conf. dr. ing. Răzvan Crăciunescu.

Cât despre longevitatea proiectului și perspectivele de viitor, acesta a mărturisit că: ”are o durată de trei ani, a început la 1 ianuarie 2023 și se va termina la 31 decembrie 2026. Pe lângă cele trei orașe cu care suntem în directă colaborare avem acorduri semnate și cu alte orașe dar și cu Asociația Municipiilor din România pentru că soluțiile acestea au sens dacă primim specificații și de la cei care ar urma să le folosească și trebuie să fim într-un feedback constant cu ei.”

Pentru a urmări mai îndeaproape cele discutate în cadrul emisiunii, accesați linkul de mai jos.

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Vânzare online / Foto: Freepik
Investiții / Foto: Freepik
Documente
Delegațiile din Ucraina și SUA
REMAT
Atacurile cibernetice au devenit normă în spațiul digital din România
Fermieri / Foto: Freepik

25 de milioane de euro sprijin pentru fermierii români

Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...

Dronă militară / Foto: Freepik
Uzină auto / Foto: Flickr
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Supermarket. Freepik.com
Factura. Freepik.com
Taxe / Foto: DCBusiness
Industrie. Foto: Pexels.com
Banca Națională a României

BNR: ROBOR a scăzut, însă IRCC a ajuns la o valoare record

Veşti bune pentru românii care au credite în lei...

Energia, călcâiul lui Ahile al Europei / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com

Tinerii îngroaşă rândurile şomerilor

În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...

Wall Street. Foto: Freepik.com
Sediul Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Foto: Freepik.com
Grecia
BVB
Diana Buzoianu
Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați

pixel