BNR: Paltinu, Brazi, avarii, pene - România se apropie de colapsul infrastructurii
Crizele locale din România au...
"Este o invenţie, nu există aşa ceva, nicio cotă de 10% pe sistem public. Este foarte adevărat că se fac analize pe instituţii publice în ceea ce priveşte reorganizarea şi funcţionarea în parametri cât mai buni a unor instituţii, dar asta nu înseamnă că, automat, la toate trebuie ca o parte din personal să fie redus. Sunt foarte multe unde trebuie adus personal şi, probabil, aceste lucruri se vor regla în momentul în care fiecare instituţie va avea auditul complet, mai exact fiecare minister va avea un audit complet, astfel încât să se poată introduce şi digitalizarea de care vorbim atât de mult. Şi, probabil, unul dintre indicatorii cei mai importanţi atunci când se va avea în vedere reorganizarea ministerelor va fi ca cei care ştiu să lucreze pe calculator trebuie să rămână şi să fie aduşi alţii noi din piaţă dacă există o lipsă în ceea ce priveşte aceste competenţe ", a declarat Darius Vâlcov luni, la România TV, întrebat dacă în materie de disponibilizări în sistemul public "s-a bătut în cuie cota aceea de 10%".
Fiind întrebat dacă prin cele afirmate confirmă "anumite concedieri în sistemul public", consilierul premierului a precizat: "Nu, nu am confirmat, am spus că vor fi reorganizări şi vor fi foarte multe angajări. Am spus şi, şi".
Citește și: Darius Vâlcov: Trebuie tăiată macaroana firmelor care se lăcomesc
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Crizele locale din România au...
Firmele intră în 2026 cu...
Ce face diferența dintre o...
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, va avea...
Piaţa berii probabil că va închide anul 2025 cu o...
Autoritățile din județul Argeș...
Dobânzile ar urma să intre pe o...
Mai multe fotografii din setul...
Numărul pensionarilor din...
Mercosur şi-a exprimat, sâmbătă, regretul faţă de noua...
Pentru o mare parte din...
Un incident aparent banal petrecut în vestul Norvegiei a...
Statele Unite au prelungit până...
Blocajul financiar la nivelul...
Transferul părților sociale intră sub reguli stricte în...
Populația poate cumpăra,...
Patiserii din România vor scoate pe piață peste șapte...
Ministrul german de Finanțe,...
Companiile românești traversează o perioadă critică,...
Industria de procesare a cărnii...
Elon Musk, deja cel mai bogat...
România a depus oficial, vineri...
Departamentul de Justiție al...
Guvernul a pus în dezbatere un...
Al doilea hidroagregat al...
Trecerea de la vechiul sistem...
Autoritățile din Finlanda au pus sechestru pe o vilă de...
Firma cu un singur angajat și...
Profesorul universitar Mircea...